Koordynatorem ogólnopolskiego wydarzenia w Toruniu jest Centrum Wsparcia Biznesu. W tym roku wszystkie wydarzenia ze względu na epidemię koronawirusa odbędą się on-line – informuje dyrektor CWB, Łukasz Szarszewski.
Pierwszym wydarzeniem będą warsztaty „Wsparcie na starcie”, czyli własna działalność krok po kroku. Z nich dowiecie się, jak zakłada się i prowadzi własny biznes. Wydarzenie już 16 listopada o godz. 16:00 – zaprasza Marta Milde z CWB.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Te, na stronie internetowej Centrum Wsparcia Biznesu – www.torun.direct.
Program Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Toruniu:
1) Warsztaty „Wsparcie na starcie” cz. 1 – własna działalność krok po kroku (wydarzenie online) - 16 listopada 2020 r.godz. 16:00.
W ramach warsztatów prezentowane będą informacje m.in. na temat wymogów formalnych związanych z otwieraniem działalności gospodarczej oraz jej prowadzeniem i rozliczaniem, obowiązkami pracodawcy względem urzędów, a także podstawowe zagadnienia związane z zatrudnianiem pierwszych pracowników w firmie. W ostatnich miesiącach do CWB zgłaszali się kolejni mieszkańcy Torunia, zainteresowani zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Głównym problemem, który sygnalizowali są wymogi formalne, utrudniony kontakt z administracją publiczną i zawiłe zagadnienia prawne. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostaną również przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia (Wydziału Obsługi Mieszkańców), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Pierwszego Urzędu Skarbowego, którzy podzielą się z zainteresowanymi wiedzą związaną z możliwymi formami opodatkowania działalności gospodarczej, a także z wymogami administracyjno-prawnymi. Gościem wydarzenia będzie również Karolina Niedzielska, prawnik i specjalista z zakresu prawa pracy, prowadząca liczne kursy i warsztaty on-line (w tym znaną serie „Kwadrans z HR”). Warsztaty odbędą się w formie on-line przez aplikację Microsoft Teams. Czas trwania szkolenia: 3 godziny.
2) Warsztaty „Wsparcie na starcie” cz. 2 – środki finansowe na start i rozwój działalności (wydarzenie online) - 17 listopada 2020 r. godz. 16:00.
Warsztaty „Wsparcie na starcie” to również seria bezpłatnych szkoleń propagująca wiedzę z zakresu pozyskiwania środków finansowych na start i rozwój działalności gospodarczych. Odbiorcami warsztatów są wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem bezzwrotnego wsparcia finansowego, pożyczek niskooprocentowanych na firmę czy leasingów. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ofertą Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o., Punktu Informacyjnego Funduszu Unii Europejskiej, Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu oraz Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia. Warsztaty przeprowadzane są w swobodnej formie opartej na zasadzie pytań uczestników. Z uwagi na interakcyjny charakter spotkań, odbędą się w formie online przez aplikację Microsoft Teams. Czas trwania szkolenia: 3 godziny.
3) Szkolenie „Nowe trendy w e-marketingu” (wydarzenie online) - 18 listopada 2020 r. godz. 11:00.
Celem organizowanego wydarzenia, które doskonale wpisuje się w realizację założeń „Programu Wspierania Przedsiębiorczości na lata 2014-2020” jest zaznajomienie przedsiębiorców z możliwościami, jakie daje wiedza z zakresu planowania strategii oraz komunikacji marketingowej. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się o zasadach nowoczesnego marketingu, poznają najważniejsze pojęcia, modele i techniki, zdobędą wiedzę nt. kanałów komunikacji oraz w jakiej kolejności budować własną promocję firmy. Dzięki temu, przy dużo niższych nakładach finansowych uda im się samodzielnie wypromować firmę na rynku lokalnym. Szkolenie będzie miało interakcyjny i warsztatowy charakter, umożliwiający uczestnikom zintegrowanie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznego jej zastosowania. Czas trwania szkolenia: 2,5 godziny. Wydarzenie bezpłatne.
4) Webinar „Rozmowy kwalifikacyjne w dobie pandemii” (wydarzenie online) - 18 listopada 2020 r. godz. 15:00.
Dzięki webinarowi dowiesz się, jak przygotować się do rozmowy w obecnych, trudnych czasach pandemii. Czym różni się spotkanie z rekruterem online od tego twarzą w twarz? Jak należy przygotować się do takiej rozmowy, na co szczególnie zwrócić uwagę? Po spotkaniu, zapraszamy na czat z prowadzącą Panią Joanną Polakowską - doradcą zawodowym, wykładowcą WSB w Toruniu. Pani Joanna prowadzi zajęcia, szkolenia i warsztaty m.in. z zakresu doradztwa zawodowego, zarządzania karierą, procesów personalnych w organizacji, poruszania się po rynku pracy, kompetencji miękkich oraz kompetencji przyszłości. Wydarzenie bezpłatne otwarte, organizowane przy współudziale instytucji publicznych.
5) Spotkanie networkingowe „Poszerz Horyzonty ON-LINE” (wydarzenie onine) - 19 listopada 2020 r. godz. 10:00.
Celem organizowanego wydarzenia jest wymiana doświadczeń i popularyzacja wiedzyz zakresu przedsiębiorczości, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta, budowanie sieci kontaktów biznesowych, dostarczanie młodym przedsiębiorcom nowych praktycznych umiejętności. Spotkanie networkingowe stanowić będzie okazję do budowania relacji biznesowych oraz wymiany doświadczeń związanych z prowadzeniem biznesu w trakcie pandemii. Wydarzenie rozpocznie się od prelekcji wybranych przedsiębiorców, a spotkanie będzie miało charakter swobodny. Dyskusja warsztatowa opierać się będzie na pytaniach uczestników. Do współpracy przy realizacji powyższego wydarzenia odbywającego się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zostanie zaproszony Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu. Wydarzenie będzie streamowane za pomocą social media. Czas trwania szkolenia: 2 godziny. Wydarzenie bezpłatne otwarte, organizowane przy współudziale UMK w Toruniu.
6) Webinar „I ty możesz zostać mentorem” (wydarzenie online) - 19 listopada 2020 r. godz. 10:00.
Webinar adresowany do osób, które chcą się dowiedzieć więcej na temat budowania specyficznej relacji pomiędzy mentorem a mentee. Na czym polega proces mentoringowy i jakie są jego etapy? Kim jest mentor i jakie powinien mieć cechy? I wreszcie – czy każdy może zostać mentorem? Webinar poprowadzi Pani Edyta Żołecka - doradca zawodowy Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Absolwentka Pedagogiki o specjalności Nowoczesna edukacja z elementami tutoringu i mentoringu. Jako doradca w Powiatowym Urzędzie Pracy, wykorzystywała swoją wiedzę z zakresu mentoringu, współpracując z osobami bezrobotnymi poszukującymi zatrudnienia.
Wydarzenie bezpłatne otwarte, organizowane przy współudziale instytucji publicznych.
7) Warsztaty „Job interview – rozmowa kwalifikacyjna po angielsku” (wydarzenie online) - 20 listopada 2020 r. godz. 11:00.
Podczas warsztatu uczestnicy uzyskają odpowiedź na pytania: jak przygotować się do rozmowy i co mnie na niej czeka? Dowiedzą się także czego pracodawca NAPRAWDĘ chce? Warsztaty poprowadzi Pani Magdalena Zawiszewska - wykładowca WSB (Business Communication, MBA, Project Management, szkolenia in-company), koordynator Centrum Języków Obcych WSB, trener języka angielskiego i rosyjskiego, absolwentka Zarządzania Projektami, zwolenniczka "myślenia projektowego", entuzjastka nowych technologii na zajęciach języków obcych służących rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych w aspekcie nie tylko językowym, ale również kulturowym. Wydarzenie bezpłatne otwarte, organizowane przy współudziale instytucji publicznych.