Yerba Mate

i

Autor: Pixabay Dobra alternatywa dla kawy

Ciekawostki

Ta roślina jest lepsza od kawy. Kosztuje mniej i wystarcza na dłużej

2024-04-11 15:10

Kawa ma swoje plusy i minusy dla zdrowia. Jednak jej ceny i czas działania pozostawiają wiele do życzenia. Często konsumenci poszukują alternatywnych opcji dla pobudzającego napoju, który da "kopa" rano. Na polskim rynku można kupić kilka różnych zamienników dla kawy. Szczególnie interesująca jest jedna roślina, która ma wielu fanów. Szczegóły poniżej.

Ta roślina jest lepsza niż kawa

Yerba mate to napój robiony z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis). Jest popularny głównie w krajach Ameryki Południowej, takich jak Argentyna, Paragwaj, Urugwaj i południowe regiony Brazylii. Picie yerba mate ma długą tradycję na tych obszarach i stanowi ważny element kultury. W ciągu ostatnich 20 lat picie yerby stało się popularne również w Europie i USA.

Yerba mate przygotowuje się z suszonych i zmielonych liści, które zalewa się gorącą wodą. Tradycyjnie picie yerba mate odbywa się z użyciem naczynia tzw. "mate" i słomki zwanej "bombilla".

Yerba mate ma wyrazisty i lekko gorzki smak. Napój zawiera kofeinę, co sprawia, że ​​jest pobudzający, ale działa łagodniej niż kawa. Zawiera także wiele składników odżywczych, w tym polifenole, witaminy (A, C, E, B1, B2, niacyna) i minerały (wapń, żelazo, magnez).

Yerba mate jest często uważana za korzystną dla zdrowia. Ma właściwości antyoksydacyjne, może pomagać w utrzymaniu energii i skupienia umysłu, a także wspomagać trawienie.

Z czego robi się ten słynny napój?

Ostrokrzew paragwajski, botanicznie znany jako Ilex paraguariensis, jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, gdzie jest szeroko uprawiany głównie w Paragwaju, Argentynie, Urugwaju i Brazylii. Jest to roślina z rodziny ostrokrzewowatych.

Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo, które może osiągać wysokość od 6 do 15 metrów. Ma gęste, błyszczące liście o kształcie eliptycznym, z ząbkowanymi brzegami. Roślina ta wytwarza drobne, białe kwiaty, które później przekształcają się w czerwone owoce.

Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają wiele bioaktywnych związków, takich jak kofeina, polifenole (takie jak kwasy fenolowe i flawonoidy), witaminy (takie jak witamina C, witaminy z grupy B) oraz minerały (takie jak potas, magnez, mangan). Te składniki czynią ostrokrzew paragwajski nie tylko źródłem surowca do produkcji yerba mate, ale także mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie.

Sonda
Kawa czy herbata?