Ta roślina jest lepsza niż kawa
Yerba mate to napój robiony z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis). Jest popularny głównie w krajach Ameryki Południowej, takich jak Argentyna, Paragwaj, Urugwaj i południowe regiony Brazylii. Picie yerba mate ma długą tradycję na tych obszarach i stanowi ważny element kultury. W ciągu ostatnich 20 lat picie yerby stało się popularne również w Europie i USA.
Yerba mate przygotowuje się z suszonych i zmielonych liści, które zalewa się gorącą wodą. Tradycyjnie picie yerba mate odbywa się z użyciem naczynia tzw. "mate" i słomki zwanej "bombilla".
Yerba mate ma wyrazisty i lekko gorzki smak. Napój zawiera kofeinę, co sprawia, że jest pobudzający, ale działa łagodniej niż kawa. Zawiera także wiele składników odżywczych, w tym polifenole, witaminy (A, C, E, B1, B2, niacyna) i minerały (wapń, żelazo, magnez).
Yerba mate jest często uważana za korzystną dla zdrowia. Ma właściwości antyoksydacyjne, może pomagać w utrzymaniu energii i skupienia umysłu, a także wspomagać trawienie.
Z czego robi się ten słynny napój?
Ostrokrzew paragwajski, botanicznie znany jako Ilex paraguariensis, jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, gdzie jest szeroko uprawiany głównie w Paragwaju, Argentynie, Urugwaju i Brazylii. Jest to roślina z rodziny ostrokrzewowatych.
Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo, które może osiągać wysokość od 6 do 15 metrów. Ma gęste, błyszczące liście o kształcie eliptycznym, z ząbkowanymi brzegami. Roślina ta wytwarza drobne, białe kwiaty, które później przekształcają się w czerwone owoce.
Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają wiele bioaktywnych związków, takich jak kofeina, polifenole (takie jak kwasy fenolowe i flawonoidy), witaminy (takie jak witamina C, witaminy z grupy B) oraz minerały (takie jak potas, magnez, mangan). Te składniki czynią ostrokrzew paragwajski nie tylko źródłem surowca do produkcji yerba mate, ale także mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie.