Popularność TikTok-a
W 2020 roku TikTok pobił swój rekord popularności, korzystało z niego ok. 2 miliardy ludzi. Był do tego najczęściej pobieraną aplikacją na świecie. Najwięcej użytkowników TikTok-a jest wśród małoletnich i dzieci. W 2020 roku 90% użytkowników nie miało ukończonych 18 lat. Popularność aplikacji wzięła się najpewniej z jej niezwykłego prymitywizmu i łatwości w obsłudze. Ponadto nieskomplikowane, proste i "puste" filmiki interesują szczególnie małoletnich, którzy są ofiarami kiepskiego systemu edukacji.
TikTok niebezpieczny dla dzieci i małoletnich
TikTok okazał się nieodpowiednią aplikacją dla dzieci, które dopiero kształtują swój młody umysł. Niektóre treści mogą negatywnie wpływać na rozwój młodego człowieka, który w niewielkim stopniu orientuje się w świecie dorosłych. Aplikacja już po 3 minutach podsuwa dzieciom szkodliwe treści. Często są to m.in. seks, narkotyki, zagadnienia związane z anoreksją, lekami, samobójstwem itp. Dziecięce umysły są szczególnie podatne na wpływy i sugestie, szczególnie jeśli płyną od starszych "wzorów" i "autorytetów".
Przebadano działanie aplikacji TikTok
Renomowane Amerykańskie Centrum Przeciwdziałania Nienawiści w Sieci sporządziło specjalny raport na temat algorytmów TikTok-a. Wynika z niego m.in., że aplikacja po ok. 3 minutach proponuje szkodliwe filmiki. Eksperyment był prosty. Kilka osób założyło sztuczne konta na TikToku, w których podali, że mają po 13 lat. Przez 30 minut przewijali rozmaite treści wyświetlane przez TikToka. Osoby te lajkowały filmiki z tematyki zdrowotnej. Szybko apka zaczęła podsuwać im wideo m.in. dotyczące samobójstw. Badania wykazały, że osoby narażone np. na zaburzenia odżywiania, otrzymywały więcej filmików tego typu. Specjaliści nie mają wątpliwości, że TikTok nie radzi sobie z selekcjonowaniem treści.