To był bardzo intensywny rok dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jeśli spojrzymy wstecz, to w styczniu 2019 roku nowe prawa, które miały przybliżyć uczelnię do statusu badawczej - przerażały. Wśród wielu pracowników, a także studentów pojawiło się wiele obaw. Mówiło się wtedy o usunięciu z list wydziałów niektórych placówek, a także zmiany w strukturach pozostałych. Dziś kierunki na UMK zostały podzielone według dyscyplin naukowych. Tym sposobem - np. studenci dziennikarstwa podlegają teraz pod nowo powstały Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, a nie Politologii i Studiów Międzynarodowych (który funkcjonuje obecnie jako Wydział Nauk O Bezpieczeństwie). Powstały również Szkoły Doktorskie, jako osobne jednostki, w których dziś znajduje się 88 osób.
Do oferty UMK przybyły nowe propozycje kierunków. Ostatnio do tego grona dołączyła psychologia i weterynaria. Szczególnie ten drugi kierunek wydaje się atrakcyjny dla młodych studentów, mimo, że zajęcia odbywają się zarówno w Toruniu jak i w Bydgoszczy. Co więcej, władze uczelni widzą również w nim niemały potencjał. Przypomnijmy, że w kwietniu ubiegłego roku, UMK skompletowało 60 milionów na wybudowanie przy Szosie Bydgoskiej oddziału Centrum Weterynarii, czyli największej w historii uczelni inwestycji. Co więcej, uniwersytet ma w budowie również Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego oraz rozbudowę Uniwersyteckiego Centrum Sportowego.
Dzisiejsze Święto Uniwersytetu jest ostatnim, w którym biorę udział jako rektor, za niespełna miesiąc wybrany zostanie mój następca. Wielokrotnie jeszcze będę miał okazję, by podziękować wszystkim, z którymi współpracowałem w ciągu ośmiu lat kadencji rektora, a wcześniej dwukrotnie prorektora i dziekana. W sumie we władzach UMK przepracowałem 21 lat. Dziś chcę wraz z całą społecznością naszego Uniwersytetu i jego licznymi przyjaciółmi wyrazić dumę z pozycji i osiągnięć Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednego z najlepszych i najszybciej rozwijających się uniwersytetów w Polsce - powiedział podczas swojego wystąpienia rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn
Kto będzie następcą obecnego rektora? W grudniu ubiegłego roku swoją kandydaturę oficjalnie ogłosił prof. Andrzej Sokala z Wydziału Prawa i Administracji. "Musimy zadbać o codzienne sprawy Uczelni, istotne dla jej pracowników, doktorantów i studentów, i sprawić, by wszyscy członkowie naszej wspólnoty czuli się doceniani i ważni. Jako prorektor do spraw studenckich i polityki kadrowej znam dobrze problemy naszej społeczności" - mówił jedyny kandydat na stanowisko rektora na kadencję 2020-2024. Oficjalne wybory odbędą się już 12 marca.
Dziś na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje 20 692 studentów, w tym 633 obcokrajowców. UMK tworzy 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy), na których znajduje się 112 kierunków studiów.