- Powstanie murowanego zamku około 1275 r., na miejscu wcześniejszej drewnianej warowni z połowy XIII wieku.
- Składał się z trzech części: zamku górnego, średniego (z wieżą bramną) i przedzamcza, gdzie planowano lokację miasta.
- W latach 1285–1333 był siedzibą komtura, a później wójtostwa. Jednym z wójtów (Gemeindevorsteher) był Fryderyk von Wenden, poległy pod Grunwaldem.
- Jako jeden z najmłodszych zamków krzyżackich w regionie kujawsko-pomorskim, z zachowaną monumentalną wieżą bramną i fragmentami murów, dziś leży w rezerwacie przyrody i jest dostępny dla zwiedzających.
To jeden z młodszych zamków krzyżackich w kujawsko-pomorskim
Zakon Krzyżacki zbudował murowany zamek około roku 1275, zastępując wcześniejszą drewnianą fortecę z połowy XIII wieku, która prawdopodobnie powstała na miejscu grodu słowiańskiego. Warownia usytuowana została na stromym cyplu w widłach rzek Osy i Gardęgi, co gwarantowało kontrolę nad szlakiem komunikacyjnym z Grudziądza do Nowego Miasta Lubawskiego.
Pokaźna warownia i dobrą lokalizacją
Kompleks składał się z zamku górnego (dom konwentu), zamku średniego, z potężną, siedmiokondygnacyjną wieżą bramną, oraz rozległego przedzamcza zewnętrznego, planowanego jako przyszła lokacja miasta. W latach 1285–1333 zamek pełnił funkcję siedziby komtura, a po jego likwidacji wójtostwa podległego wielkiemu mistrzowi. Jednym z wójtów był Fryderyk von Wenden, poległy pod Grunwaldem.
Pierwsze poważne zniszczenia
Zniszczenia nawiedziły warownię w XVII wieku: Szwedzi wysadzili część obiektów w czasie wojny trzydziestoletniej. Następnie w okresie zaborów Prusacy rozebrali zamek górny, używając cegieł do budowy twierdzy w Grudziądzu. W ówczesnych czasach ludzie nie zwracali szczególnej uwagi na budowle, szczególnie ruiny z minionych epok (szczególnie jeśli nie był przydatne).
Przez wieki i burzliwą historię
Ochrona zabytków zaczęła rozwijać się dopiero pod koniec XIX wieku, świadomość ludzi ewoluowała. Nie bez znaczenia pozostawał rozwijających się wtedy nacjonalizm. W roku 1911 podjęto prace zabezpieczające ruiny. Tak obiekt przetrwał kolejne dekady łącznie z II wojną światową oraz okresem PRL (popadając oczywiście w ruinę).
Obecnie teren znajduje się w rękach prywatnych i obejmuje też XIX wieczny dwór na terenie przedzamcza.
Warto odwiedzić to historyczne miejsce
Zamek w Rogóźnie to zabytek późno średniowieczny, wybudowany ok. 1275 roku, a więc jeden z najmłodszych zamków krzyżackich w województwie kujawsko‑pomorskim. Składał się z trzech części: zamku górnego, średniego z potężną wieżą bramną oraz planowanego przedzamcza miejskiego, ale zniszczenia wojenne i rozbiórki pruskie pozostawiły jedynie fragmentaryczne ruiny.
Do dziś przetrwała imponująca wieża bramna, część murów oraz narożna wieżyczka. Obiekt funkcjonuje na terenie rezerwatu przyrody i choć nie w pełni zrekonstruowany, stanowi cenną atrakcję turystyczną i świadectwo późnoklasycznej krzyżackiej architektury warownej.