Toruń od 17 października w czerwonej strefie

i

Autor: M.Witt-Ratowska Toruń od 17 października w czerwonej strefie

Toruń w czerwonej strefie. Co z kulturą, sportem, komunikacją, nauką? [LISTA, ZASADY]

2020-10-16 18:45

Od północy (16/17 października) Toruń znajdzie się w czerwonej strefie. To oznacza więcej ograniczeń w różnych dziedzinach funkcjonowania i życia miasta oraz nas samych. Nowe wytyczne trzeba przygotowywać i wdrażać szybko i na bieżąco, czasu jest niewiele.

Ponad 50 procent zakażeń od początku pandemii (w sumie było ich 740) przypada tylko na październik, a minęła dopiero połowa miesiąca. Stąd Toruń znalazł się wśród 11 miast wojewódzkich, które trafiły do czerwonej strefy. Jeszcze w godzinach popołudniowych do magistratu nie trafiło oficjalne rozporządzenie w sprawie wytycznych, ale miasto nie czeka, tylko przygotowuje się do wprowadzenia zmian. Na konferencji prasowej online przedstawił je prezydent Torunia Michał Zaleski.

Transport publiczny. W autobusach i tramwajach może być zajętych 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc (siedzących i stojących), co drugie miejsce siedzące musi pozostać wtedy wolne. To oznacza konieczność wprowadzenia dodatkowych, zdublowanych kursów.

Od 19 października wprowadzone zostaną dodatkowe kursy dublujące na trasach linii 14 i 33, które mają ułatwić dotarcie do pracy na godz. 6:00 i 7:00 w rejonie ul. Mazowieckiej. W rozkładach pojawią się także kursy dla osób powracających z pracy po godz. 14:00 i 22:00.

Zmiany w komunikacji mogą pojawiać się sukcesywnie w przyszłym tygodniu, w zależności od potrzeb. Największy wpływ ma na to zawieszenie nauki stacjonarnej w szkołach średnich i na uczelniach (UMK i tak pracuje zdalnie). Młodzież przechodzi na nauczanie online. Nauczycieli i dyrekcje szkół czeka więc pracowity weekend, żeby powrócić do doświadczeń z lockdown'u i późniejszej pracy aż do końca minionego roku szkolnego. Zdalne nauczanie w Toruniu prowadzone będzie w 378 oddziałach i obejmie 10 586 uczniów. Jednak bez zmian pozostaje funkcjonowanie szkół podstawowych.

Kultura, wydarzenia, festiwale, zgromadzenia. W czerwonej strefie jest zakaz organizowania konferencji i targów. Zgromadzenia mogą się odbywać, ale tylko do 10 osób. Wydarzenia kulturalne typu koncerty, spektakle, itp. na widowni 25 procent publiczności. Wystawy - 25 procent zwiedzających.

Przykłady wydarzeń i działania placówek w czerwonej strefie:

  • Centrum Kultury Dwór Artusa - działa hybrydowo, jak do tej pory; jest Artus Festival (odwołano spektakl kabaretu Hrabi),
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna: "Niezależnie od koloru strefy nasze koncerty będą się odbywały"
  • Centrum Sztuki Współczesnej - ograniczenia dotyczące liczby osób na wystawach, nie ma wernisażu wystawy Helmuta Newtona,
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - działa w reżimie sanitarnym, 25 procent zwiedzających,
  • MFF Tofifest nie zmienia planów - organizatorzy od początku planowali spotkania, pokazy i seanse dwutorowo - online i na widowni w CKK Jordanki, festiwal rozpoczyna się jutro (17.10) i potrwa do 25 października, 
  • MFF EnergaCAMERIMAGE - zapowiadany w formie hybrydowej, 14-21 listopada,
  • Teatr Horzycy apeluje do widzów: "W związku z wprowadzeniem w Toruniu czerwonej strefy widownia naszych spektakli zostanie zmniejszona zgodnie z obowiązującymi wytycznymi do 25% z zachowaniem wymaganych odstępów. Nasi pracownicy weryfikują obecnie zapełnienie widowni i w razie konieczności będą się z Państwem kontaktować",
  • Teatr Baj Pomorski - 25 października planuje otwarcie ogrodu teatralnego i plenerowej sceny szekspirowskiej, ale bez zapowiadanego wcześniej spektaklu.

Wydarzenia odwołane, przykłady:

  • Targi Turystyczne Wypoczynek oraz Toruński Festiwal Smaków (zaplanowane na ten weekend),
  • Festiwal Per Musicam Ad Astra (zaplanowany od 17 do 21 października),
  • Festiwal Probaltica odwołuje listopadowe koncerty,
  • Teatralny KATAR - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury poinformował o odwołaniu grudniowych Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu.

Sport, obiekty sportowe. Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności. Zaplanowane na ten weekend mecze i spotkania odbędą się, ale już na nowych zasadach czerwonej strefy. Odwołano też imprezy zaplanowane na najbliższe tygodnie, to na przykład: Toruń Maraton, Mecz Tolerancji, Piernikowy Maraton, Wspinaczkowy Puchar Osób Niepełnosprawnych. Nie ma też corocznej olimpiady przedszkoli i szkół.

Baseny. W Toruniu jest 12 takich obiektów. Od 17 października będą zamknięte. To 10 basenów szkolnych, MiniAquapark przy ulicy Hallera oraz basen w Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK. Prawdopodobnie nie będzie zapowiadanego na grudzień uroczystego otwarcia basenu przy ulicy Bażyńskich. Więcej o miejskich rozwiązaniach w czerwonej strefie TU i TU.

Trener personalny o zamknięciu branży fitness: "Od jutra nie zarabiam"
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?