Tradycja spotkań i dyskusji
Tradycją Klamry są odbywające się po spektaklach spotkania i dyskusje z twórcami i wykonawcami spektakli. Spotkania te są bardzo ważnym elementem festiwalu. Dają możliwość bezpośredniej konfrontacji na płaszczyźnie twórca – odbiorca i mają czasem burzliwy przebieg, szczególnie w przypadkach, kiedy przedstawienia wzbudzają silne emocje wśród publiczności.
Stanowią one doskonałą okazję do poznania intencji twórców, którzy z kolei mogą dowiedzieć się, jak ich spektakle odbierają i interpretują widzowie. Program festiwalu uzupełnia również cały szereg imprez towarzyszących – prezentacji filmowych, koncertów, wystaw fotograficznych, a nawet warsztatów teatralnych.
To nie konkurs
Klamra nie ma charakteru konkursowego. Nie czujemy się upoważnieni, by oceniać, które z przedstawień są lepsze, a które gorsze. Jedyną formą oceny jest plebiscyt publiczności, która wybiera najlepszy spektakl festiwalu. Nagrodzony teatr otrzymuje pamiątkową statuetkę i zostaje zaproszony na kolejną edycję Klamry z nowym przedstawieniem. - Można przeczytać na oficjalnym koncie festiwalu
Publiczność
Teatr to także publiczność. Klamra ma wspaniałą publiczność. Wrażliwą, uważnie chłonącą każde słowo i gest, a co najważniejsze – niezależną, zawsze posiadającą własne zdanie. O uznaniu, jakim cieszy się festiwal, najlepiej świadczy fakt, że zdobycie biletów na spektakle stanowi duży problemem, a biorące udział w Klamrze grupy teatralne podkreślają panującą na niej wspaniałą atmosferę i chętnie wracają do Od Nowy z nowymi przedstawieniami.
Polecany artykuł: