Tu wypoczywano w latach PRL w kujawsko-pomorskim
W Kujawsko-Pomorskim w okresie PRL działało kilka państwowych ośrodków wypoczynkowych, które były popularne wśród mieszkańców i pracowników różnych branż. Wiele z nich upadło, kilka przetrwało i dostosowało się do warunków konkurencji i kapitalizmu. Niektóre z tych znanych miejsc to:
- Ośrodek Wypoczynkowy "Pomorzanin" w Świeciu. Położony nad Wisłą, oferował różnorodne atrakcje wodne oraz możliwość wypoczynku nad brzegiem rzeki i nie tylko.
- Ośrodek Wypoczynkowy "Wodnik" w Ciechocinku. Znany z dostępu do leczniczych wód solankowych, był popularnym miejscem dla osób poszukujących kuracji oraz wypoczynku. Prosperuje do dzisiaj.
- Ośrodek Wypoczynkowy "Zacisze" w Brodnicy. Położony nad jeziorem Górzno, oferował możliwość spędzenia czasu nad wodą oraz aktywnego wypoczynku na łonie natury.
- Ośrodek Wypoczynkowy "Zatoka" w Golubiu-Dobrzyniu. Zlokalizowany nad jeziorem Sąsieczno, był popularnym celem wypoczynkowym dla osób chcących spędzić czas nad wodą i aktywnie odpocząć.
- Ośrodek Wypoczynkowy "Wda" w Tucholi. Położony nad jeziorami Tuchola i Głębokie, oferował liczne atrakcje wodne oraz możliwość wędkowania i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
- Ośrodek Wypoczynkowy "Helios" w Wąbrzeźnie. Znany z jeziora Sumin, był popularnym celem wypoczynkowym dla mieszkańców regionu, oferującym możliwość aktywnego spędzania czasu nad wodą.
Te ośrodki były zarządzane przez różne instytucje państwowe i stanowiły popularne miejsca wypoczynku dla osób przebywających w Kujawsko-Pomorskim w okresie PRL. Ówcześnie nasze województwo było podzielone na mniejsze obszary administracyjne (powstały w wyniku reformy epoki Gierka, tzw. 72 województwa). U nas były to: toruńskie i bydgoskie.