Egipt

i

Autor: Pixabay Egipt słynie nie tylko z wiecznego lata, ale przede wszystkim z zabytków! Tylko tam zobaczymy piramidy!

Ciekawostka

Ukryte i zaszyfrowane słowa o Bogu? Odkrycie archeologów mrozi serce i krew!

2024-05-25 15:22

Międzynarodowy zespół archeologów odkrył tabliczkę zapisaną najstarszym znanym tekstem hebrajskim (bibilijnym), w którym pojawia się wzmianka o Bogu. To odkrycie, mające znaczący wpływ na rozumienie zagadnień badawczych w kontekście historycznym, zostało określone przez badaczy mianem "tabliczki przekleństwa"! Szczegóły poniżej.

Znalezisko archeologiczne

Archeolodzy przypuszczają, że tabliczka z hebrajskim tekstem, którą znaleźli w okolicach góry Ebal pochodzi z 1200 r. p.n.e. Badania naukowe pozwolą zweryfikować tą tezę. Jeśli się potwierdzi, będzie to oznaczało, że Izraelici potrafili pisać w języku hebrajskim już w latach Exodusu. Świadczy to też o tym, że mogli być świadkami i kronikarzami Starego Testamentu.

Naukowcy twierdzą, że znaleziona tabliczka ma związek z "tabliczkami przekleństw" i najpewniej tym własnie jest. Potrzeba jednak dalszych badań i analiz.

Słowa o Bogu?

Informacje o tabliczce podano do wiadomości na konferencji prasowej, która odbyła się w Houston w Texasie. Badania nad znaleziskiem prowadzi międzynarodowy zespół badawczy. Dziennikarze dowiedzieli się, iż tabliczka o wymiarach 2X2 pochodzi z ok. 1200 r. p.n.e. Poinformowano, że widnieje na niej m.in. tetragram, czyli cztery hebrajskie litery  oznaczające "Jahwe", czyli Bóg.

Jeśli ekspertyzy się potwierdzą, to będzie to przełomowe i sensacyjne odkrycie. Dotychczas najstarszym tekstem, który pojawił się w Biblii, była Pieśń Debory z Księgi Sędziów, którą spisano ok. 1100 lat p.n.e.

Starożytne przekleństwo

Tabliczki przekleństw, czym były? Naukowcy twierdzą, że miały ważną rolę w ówczesnych zbiorowościach ludzkich. Najczęściej wykopywano ołowiane tabliczki, na których wyryta była modlitwa lub przekleństwo. Najstarsze tego typu artefakty pochodziły z VI wieku p.n.e. z kręgu cywilizacji greckiej oraz rzymskiej. Ludzie ówcześnie wierzyli, że w ten sposób sprowadzą klątwę na swych wrogów.

Za rozszyfrowanie tekstu z nowo odkrytej tabliczki odpowiadają prof. Gershin Gail z Uniwersytetu w Hajfie oraz Pieter Gert van der Veen z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Tekst został schowany we wnętrzu tabliczki. Badania zostały przeprowadzone za pomocą technologii zaawansowanych skanów, których wykonano w Czeskiej Akademii Nauk w Pradze

Listen on Spreaker.