To pierwsza taka akcja w województwie kujawsko-pomorskim. Koordynacją zajmuje się Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej i poprzez straż miejską oraz różne placówki, fundacje i stowarzyszenia, kurtko-śpiwory są rozdawane bezdomnym. Na razie to test i debiut tej formy wsparcia. Jeżeli się sprawdzi, będzie kontynuacja jesienią.
Część osób już kurtko-śpiwory otrzymała. To ci, którzy wolą życie na własnych warunkach i mimo mrozów, nie chcą korzystać z pomocy instytucjonalnej.
Ale niezależnie od swoich wyborów, na wsparcie mogą liczyć - podkreśla Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu.
Strażnicy miejscy i gminni w całym regionie kontrolują miejsca przebywania bezdomnych (pustostany, altanki działkowe, klatki schodowe, piwnice, bunkry, dworce, itp.) i sprawdzają, czy nie jest konieczna interwencja medyczna lub inna pomoc. Teraz takie kontrole są minimum dwa razy na dobę.
Kurtko-śpiwór został wyprodukowany z wodo- i wiatroszczelnej tkaniny odpornej na pleśń z ocieplanym polarem. Kurtkę można traktować jako zwykłe okrycie wierzchnie, a dolną część, odpinany śpiwór, zakładać tylko do snu. Kombinezon ma kilka obszernych kieszeni oraz długie ściągacze z polaru, które zastępują rękawiczki.
200 sztuk rozdają placówki pomocowe z Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia, Inowrocławia, Świecia, Brodnicy, Mogilna, Koronowa i Włocławka. Koszt zakupu kurtko-śpiworów przez samorząd województwa ze środków unijnych to 40 tysięcy złotych.
Kombinezony powstały ramach projektu „Ciepłe serce”, realizowanego przez Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy w partnerstwie z marką odzieżową z Osielska w powiecie bydgoskim.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!