Bobry

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Przyroda

W okolicach Otłoczyna pojawiły się dawno niewidziane bobry. Czy mogą zagrozić ludziom?

2024-06-12 7:00

Niegdyś bobry były wszechobecne w naszym województwie i można je było znaleźć wszędzie tam, gdzie jest wystarczająca ilość płynącej wody i roślinności niezbędnej aby utrzymać kolonię.

Sympatyczne zwierzęta

Przeciętna kolonia bobrów zjada około 100-150 drzew rocznie, głównie drzew liściastych, preferując osikę i topolę. Budują loże i wykopują nory w brzegach wzdłuż cieków wodnych, a także ścinają drzewa, aby budować swoje loże, a także tamy i inne „budowle” ziemne mające na celu odcięcie drenażu w danym obszarze. Zimą kolonia bobrów często tworzy staw, w którym chowają zielone łodygi i gałęzie pod lodem jako źródło żywności chronione przed zamarzaniem i drapieżnikami.

Bobry stwarzają niestety wysokie ryzyko dla mienia i infrastruktury, natomiast ich zagrożenie dla dla bezpieczeństwa publicznego jest bardzo znikome.

Zagrożenie dla infrastruktury

Największym zagrożeniem dla własności ludzkiej i infrastruktury są powodzie i szkody wodne. Bobry są bardzo wydajne i nie ograniczają budowy tam do strumieni i potoków; przepusty, odpływy burzowe, wloty i wyloty stawów, a czasem nawet spore rzeki mogą być częściowo zatkane, jeśli nie zostaną całkowicie spiętrzone. Tamy i zatory mogą zalewać duże obszary w stosunkowo krótkim czasie, szczególnie po opadach deszczu.

Instynkt blokujący przepływ bobrów powoduje również spustoszenie w przemysłowych ujęciach i drenach, czasami w trudno dostępnych obszarach, powodując gromadzenie się mułu, uszkodzenia maszyn i przestoje w pracy, dopóki nie można ich usunąć i przywrócić przepływ.

W okolicach Otłoczyna pojawiły się dawno niewidziane bobry

i

Autor: Grzegorz Adamczewski