Najlepszy transport publiczny na świecie
Popularny portal RankingRoyals i Oliver Wyman Forum przygotowały ranking przedstawiający najlepszy transport publiczny na świecie. Przeanalizowano wiele statystyk i cech indywidualnych, w tym m.in. dostępność, zasięg, ceny, zaplanowanie w przestrzeni miejskiej, szybkość, organizację. jedno można powiedzieć od razu - najlepiej jest w Europie.
Ranking najlepszego transportu publicznego na świecie:
- Hong Kong,
- Zurich (Szwajcaria),
- Sztokholm (Szwecja),
- Singapur,
- Helsinki (Finlandia),
- Oslo (Norwegia),
- Tokio (Japonia),
- Paryż (Francja),
- Berlin (Niemcy),
- Londyn (Anglia),
- Amsterdam (Holandia),
- Seul (Korea Południowa),
- Nowy Jork (USA),
- Sidney (Australia),
- Moskwa (Rosja),
- San Francisco (USA),
- Monachium (Niemcy),
- Milan (Włochy),
- Warszawa (Polska),
- Chicago (USA),
- Barcelona (Hiszpania),
- Vancouver (Kanada),
- Kuala Lumpur (Malezja),
- Waszyngton (USA),
- Istambuł (Turcja),
- Madryt (Hiszpania),
- Pekin (Chiny),
- Dublin (Irlandia),
- Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie),
- Buenos Aires (Argentyna),
- Montreal (Kanada),
- Szanghaj (Chiny),
- Boston (USA),
- Toronto (Kanada),
- Deli (Indie),
- Santiago (Chile),
- Los Angeles (USA),
- Dżakarta (Indonezja),
- Bangkok (Tajlandia),
- Rio de Janeiro (Brazylia).
Transport publiczny w Europie
Transport publiczny w Europie jest bardzo różnorodny i rozwinięty na różnym poziomie w zależności od regionu oraz miasta. Jednakże, istnieje kilka miast, które słyną z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury transportowej, takiej jak sieć tramwajowa, autobusowa, czy metro.
Najlepiej rozwiniętym systemem transportowym w Europie uważa się zazwyczaj system metra w Londynie. Tak było przez długie lata. Obecnie jednak inne miasta europejskie pracują, aby dogonić i przegonić rywala. Metro londyńskie jest jednym z najstarszych i największych systemów metra na świecie, złożonym z 11 linii i ponad 270 stacji, które obsługują ponad 5 milionów pasażerów dziennie.
Inne miasta, które słyną z rozwiniętej infrastruktury transportowej to m.in.: Paryż, Berlin, Barcelona, Madryt, Helsinki, Sztokholm czy Kopenhaga. Każde z tych miast ma swoje unikalne cechy oraz rozwiązania transportowe, ale w każdym z nich transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany i dostępny dla mieszkańców i turystów.
Gdzie transport publiczny w Europie jest najgorszy?
Według raportu Międzynarodowej Federacji Transportu Publicznego (UITP) z 2019 roku, miastem z najniższą oceną w kategorii jakości transportu publicznego jest Bukareszt w Rumunii.
Wyniki raportu zostały oparte na badaniach przeprowadzonych w 31 miastach na świecie i obejmowały takie kategorie jak: łatwość korzystania z systemu transportu publicznego, efektywność i wydajność, bezpieczeństwo i ochrona środowiska. W raporcie Bukareszt zajął ostatnie miejsce z powodu słabej jakości infrastruktury transportowej, braku integracji systemów transportu publicznego oraz niedostatecznego finansowania.
Polecany artykuł: