Remonty znak

i

Autor: Krystian Janik

Infrastruktura

Ważna ulica w Toruniu będzie remontowana. Mieszkańcy czekali na to od lat

2024-11-25 11:15

Po wielu latach planowania i przygotowań, w 2025 roku rozpocznie się modernizacja ulicy Olsztyńskiej. Ze względu na rozległy zakres prac oraz wysokie koszty, będzie to największa inwestycja drogowa w Toruniu od dłuższego czasu. Obecnie wciąż oczekuje się na decyzję w sprawie przyznania środków finansowych na realizację projektu.

Ważna toruńska ulica idzie do remontu. Będą spore utrudnienia

Mieszkańcy Torunia i okolicznych miejscowości od lat wyczekiwali remontu ulicy Olsztyńskiej. Droga ta stanowi ważne połączenie miasta m.in. z Kowalewem Pomorskim, Golubiem-Dobrzyniem, Brodnicą oraz Olsztynem i jest częścią trasy krajowej numer 15.

Plan modernizacji odcinka od ulicy Czekoladowej do granic miasta powstał już w 2015 roku. Ten fragment ma długość 1,9 kilometra. W 2021 roku uzyskano pozwolenie na realizację inwestycji, jednak ze względu na rozległy zakres robót oraz wysokie koszty, przedsięwzięcie nie zostało ujęte w budżecie miasta.

Środki w budżecie przygotowane

Modernizacja ulicy Olsztyńskiej została wpisana do projektu budżetu miasta i, zgodnie z deklaracjami władz, ma być jednym z kluczowych przedsięwzięć na najbliższe trzy lata. W samym 2025 roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 45 milionów złotych. Całkowity koszt modernizacji tej strategicznej trasy wylotowej szacowany jest na 145 milionów złotych. Inwestycja ma być dofinansowana przez Ministerstwo Infrastruktury.

Zmiany

Po modernizacji ulica Olsztyńska będzie mieć po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, szerokie pobocza oraz pasy rozdzielające ruch. Wzdłuż drogi zaplanowano chodniki i ścieżki rowerowe. Jednym z największych wyzwań inwestycji będzie budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w rejonie ulicy Ciechanowskiej. Estakada, na którą zgodziła się spółka PKP PLK, to jedyne możliwe rozwiązanie.

Koszt budowy wiaduktu może wynieść nawet 80 milionów złotych. Konstrukcja o długości 209 metrów pomieści po dwa pasy ruchu w każdą stronę oraz ścieżkę rowerową. W pobliżu zabudowań zostaną zamontowane ekrany akustyczne. Na wysokości ulicy Ceramicznej i projektowanej ulicy Nowy Przelot powstanie rondo turbinowe. Plan obejmuje także budowę czterech skrzyżowań oraz przepustu dla Strugi Toruńskiej.