Harmonogram prac przewiduje, że całość powinna być gotowa w grudniu 2025 r., natomiast nieco dłużej potrwa wyposażanie magazynu studyjnego.
Bardzo ważny dzień
- To ważny dzień dla Książnicy Kopernikańskiej, pierwsze prace już wkrótce ruszą, ważna data, tutaj dużo symboliki w całym tym przedsięwzięciu. Dużo symboliki, ale ta symbolika wpływa także na wymiar tego całego przedsięwzięcia i dzisiejszego wydarzenia, czyli podpisywania umowy z wykonawcą. Jak państwo wiecie, historia Książnicy Kopernikańskiej jest ściśle związana z rocznicami kopernikańskimi, przypomnijmy, na 450 urodziny Mikołaja Kopernika, w 1923 roku, biblioteka została powołana. Na 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika została wybudowana nowa siedziba, no i teraz w roku kopernikańskim, w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, podpisujemy umowę na rozbudowę. Nasza biblioteka będzie wyglądała zupełnie inaczej, a przede wszystkim to jest 100-lecie działalności Książnicy, to jest najlepszy prezent urodzinowy. - mówi Danetta Ryszkowska-Mirowska, dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu
Bardzo dobry projekt
Co ważne, przedstawiony i zaakceptowany projekt zakłada powstanie magazynu studyjnego, w którym - w odpowiednich warunkach (temperatura, wilgotność) będą prezentowane zabytkowe zbiory Książnicy. To bogata i oczywiście bardzo cenna część jej księgozbioru. Są to m.in. cenne rękopiśmienne księgi średniowieczne i renesansowe, historyczne druki (najstarsze datowane są na XVI wiek), rękopisy literackie oraz korespondencja pisarzy i działaczy publicznych.
Będzie przyjaźnie i komfortowo
- Zmieni się jakość udostępniania zbiorów, jakość i forma udostępniania zbiorów dla naszych czytelników, uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjno-kulturalnych. Dobudujemy nową przestrzeń, przestrzeń przyjazną i komfortową, z wolnym dostępem do księgozbioru. W tej chwili nasz księgozbiór jest umieszczony w magazynach zamkniętych, trzeba wypisywać rewers, by móc wypożyczyć daną pozycję. To jest bardzo duże otwarcie na czytelnika, każdy czytelnik będzie mógł podejść do półki, wybrać sobie interesującą go pozycję, przejrzeć, odłożyć, zajrzeć do kolejnej, później ją wypożyczyć. Poza tym sale konferencyjne – w tej chwili nie mamy sal konferencyjnych, a jak państwo wiecie, oferta Książnicy jest szeroka, chociażby Ogólnopolski Festiwal Gwiazdozbiór Kryminalny, także będziemy dysponować salami konferencyjnymi z prawdziwego zdarzenia, tak że taka duża sala z podziałem na dwie mniejsze. No i coś z czego jestem najbardziej dumna, to jest magazyn studyjny, taka przestrzeń wystawiennicza, na której będą mogłyby być prezentowane zbiory zabytkowe, oczywiście w bardzo bezpiecznych warunkach. - dodaje dyr. Ryszkowska-Mirowska
Dla wygody czytelników w otwartych przestrzeniach pojawią kanapy, na których można będzie przysiąść i zagłębić się w lekturze. Wnętrza zyskają jasne barwy, a dzięki przeszkleniom całych ścian do środka wpłynie dużo naturalnego światła.
Autorką koncepcji rozbudowy jest Agnieszka Bojdecka.
- Chylę czoło przed projektantami. To miejsce, jego architektura, będzie wyznaczać standardy w dziedzinie projektowania tego typu obiektów. Bo architektura jest tu niezwykle ważna – podkreślił obecny na podpisaniu umowy marszałek Piotr Całbecki. - Życzę pomyślnej realizacji. I żeby później, kiedy to miejsce oddamy już do użytku, tętniło ono życiem.
Bezcenne arcydzieła
Warto w tym miejscu przypomnieć, że biblioteka posiada w swoich zbiorach wiele wspaniałych pozycji, wśród których na szczególną uwagę zasługuje jeden z dwóch w Toruniu egzemplarzy pierwodruków "De revolutionibus orbium coelestium", przełomowego dzieła najsłynniejszego torunianina Mikołaja Kopernika (drugi jest w Bibliotece Uniwersyteckiej). Wiekopomne dzieło wydrukowano po raz pierwszy w 1543 r. w Norymberdze. Legenda głosi, że Kopernik dostał je na łożu śmierci. Wydanie liczyło około 500 egzemplarzy. Do dziś na całym świecie zachowało się 269, w tym 14 w Polsce, wliczając jeden skradziony w 1998 r., który być może nadal znajduje się w naszym kraju.