Kandydat KO
W miniony czwartek (15.02) w toruńskim hotelu Bulvar Koalicja Obywatelska oficjalnie ogłosiła, że jej kandydatem na prezydenta Torunia został Paweł Gulewski. Samorządowiec od maja 2020 do stycznia 2024 pełniący funkcję zastępcy Michała Zaleskiego. W ratuszu odpowiadał za gospodarkę komunalną, sport i rekreację, zieleń miejską, architekturę, ekologię i ochronę środowiska, zdrowie
Wyzwania dla prezydenta
Najpoważniejsze, zdaniem kandydata wyzwania stojące przed Toruniem, to: pogłębiająca się stagnacja gospodarcza, wyludnienie, starzejące się społeczeństwo, brak skutecznych narzędzi dialogu z mieszkańcami, niedostosowana do współczesnych wymogów komunikacja publiczna czy potencjalna utrata statusu dużego miasta.
Jak podkreślił podczas inaugurującego kampanię przemówienia, jego celem jest powrót Torunia na ścieżkę dynamicznego rozwoju.
Zwracając się do zebranych Gulewski powiedział:
- Torunianki i torunianie to jest ten moment, to czas, w którym jako nie jako radny i wiceprezydent, lecz kandydat na prezydenta zaproponuję mieszkańcom realną alternatywę dla obecnego prezydenta. Chcę pokazać wam wszystkim, że zmiana jest bezpieczna. Pozycja Torunia opiera się na trzech filarach dziedzictwie kulturowym, naukowym i handlowym. Przygotowaliśmy do dyskusji program działań, który sprawi, że Toruń odrodzi się na nowo i wkroczy w drogę nowoczesnego rozwoju.
Wsparcie marszałka
Paweł Gulewski może liczyć na mocne poparcie prominentnych polityków KO w regionie na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim oraz senatorem Tomaszem Lenzem.
- Obserwuję go od wielu lat, jako bliskiego współpracownika i wiem, że jest przygotowany i w pełni gotowy, aby objąć tę funkcję – powiedział marszałek Całbecki. Wskazał, że zarysowany program obywatelskiego miasta, jest bliski jego sercu. Wyraził przekonanie o dużych szansach tego kandydata. Przypomniał, że Koalicja Obywatelska zdobyła w wyborach parlamentarnych poparcie w Toruniu na poziomie 42 procent.
Wsparcie polityków KO
Z kolei senator Lenz zapowiedział swoje duże zaangażowanie w kampanię Gulewskiego, a także aktywność na tym polu członków rządu z Torunia – Arkadiusza Myrchy i Grzegorza Karpińskiego.
- Mamy spór i konflikt na Winnicy w związku z planowaną tam budową wielopiętrowego wieżowca, który ma służyć biurom dla firm. Ostatnie doniesienia są wręcz bulwersujące. W ciągu ostatniego czasu zasypano tam ziemią tereny Natury 2000. Mamy spór i konflikt na toruńskich Wrzosach – związany z dość lekkim podejściem do ochrony terenów zielonych, w ogóle szacunkiem dla przyrody – mówił Lenz.
Paweł Gulewski urodził się 5 marca 1981 roku. Lata 2005-2014 obejmują pracę w biurze wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego. Przez cała dekadę 2010 - 2020 roku był radny m miejskim. Z urzędu wiceprezydenta miasta ustąpił w styczniu tego roku. Jest pierwszym kandydatem, który oficjalnie potwierdził start w nadchodzących wyborach na urząd prezydenta Torunia.
Polecany artykuł: