Kominek

i

Autor: Pixabay Domowy kominek

Nowe obowiązki

Właściciele kominków domowych będą musieli zapłacić. Za niedostosowanie grozi duża kara finansowa

2024-09-11 12:35

Nowe przepisy nakładają na właścicieli domowych kominków nowy obowiązek. Niestety ten wiąże się z kosztami, od których nie ma odwołania. Przymus wynika z prawa polskiego i unijnego. Chodzi o wymogi UE oraz krajową ustawę antysmogową. Nakaz dotyczyć będzie kilku województw. Szczegóły poniżej.

Właścicieli kominków domowych czeka kosztowny obowiązek

Aktualnie w Polsce trwa proces wymiany pieców węglowych, które przez lata zatruwały powietrze w naszych miastach. Ten obowiązek dotyczy też właścicieli kominków domowych, starszych instalacji. Do czego będą zobowiązani posiadacze takich urządzeń?

Przede wszystkim obowiązek uzasadnia tzw. ekoprojekt, czyli dyrektywa unijna, która określa energetyczno-emisyjne wymagania dla źródeł ogrzewania. W starych kominkach trzeba będzie wstawić specjalny filtr. W przeciwnym razie należy wymienić cały kominek. Inaczej mogą pojawić się konsekwencje.

Zgodnie z uchwałami antysmogowymi, które mają na celu eliminację najbardziej szkodliwych źródeł ciepła, konieczne jest zmodernizowanie starych kominków. Właściciele nieruchomości, którzy nie zastosują się do tych przepisów i je zignorują, mogą zostać ukarani mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 tys. zł.

Terminy modernizacji i wymiany kominków oraz pieców węglowych zależą od danego województwa, w którym obowiązują uchwały antysmogowe. 

Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim

W kujawsko-pomorskim zakaz używania kotłów bezklasowych i prywatnych kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu, obowiązuje już od stycznia 2024 roku. Na przykład taki zakaz wejdzie w życie w województwie małopolskim w maju br. Kominki, jeśli nie zostaną wymienione, powinny zostać wyposażone w specjalne filtry. To niestety będzie kosztować samych właścicieli.

Czemu stare kominki domowe są szkodliwe?

Stare kominki często emitują duże ilości drobnych cząsteczek sadzy i pyłów, które są szkodliwe dla układu oddechowego, a także mogą przyczyniać się do powstawania smogu i zanieczyszczenia powietrza. W starszych kominkach proces spalania jest mniej efektywny, co oznacza, że spalają one więcej paliwa, a tym samym generują więcej trujących substancji. Między innymi z tych powodów wiele miast oraz gmin wprowadza przepisy nakazujące wymianę starych kominków na nowocześniejsze, bardziej ekologiczne modele, aby poprawić jakość powietrza i zdrowie okolicznych mieszkańców.