Prof. Tajchman urodził się w Krośniewicach w 1929 roku. Skończył architekturę na Politechnice Poznańskiej i Wydział Sztuk Pięknych na UMK oraz kurs konserwatorski w Rzymie. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 1996 roku.
Od lat 60. związanych z toruńskim uniwersytetem. Na UMK wykładał m.in. historię technik budowlanych z elementami materiałoznawstwa, konserwację i restaurację zabytków architektury. Na egzaminie z historii technik słynna była skrzynia z drewnianymi "cegłami", z których studenci układali fragmenty zabytkowych "murów", narożniki, itp.
Jego zainteresowania naukowe dotyczyły głównie zabytkowej stolarki i historycznych konstrukcji więźb dachowych. Napisał kilka książek, ponad 100 artykułów. Wychował wiele pokoleń konserwatorów zabytków. Był promotorem 100 prac magisterskich i 3 doktorskich. W latach 90. pełnił funkcję dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Pracował nad adaptacją zabytkowych budynków do aktualnych potrzeb i funkcji, np. Kamienica Pod Gwiazdą, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Także przy projektach rozbudowy czy wyposażenia kościołów: w Ciechocinku, Płocku, Sankt Petersburgu i Moskwie.
Ja w swojej twórczości nie klonuję form. Tworzę nowe, ale pasujące. I zawsze wobec zabytku z pokorą. Moje nie może być większe od zabytku
- powiedział przed laty w rozmowie z nami prof. Jan Tajchman.
Wspólnie z prof. Marianem Arszyńskim był autorem dokumentacji do wniosku o wpisanie Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Pogrzeb prof. Jana Tajchmana odbędzie się 2 stycznia w katedrze śś.Janów w Toruniu.