Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jaka frekwencja w Łódzkiem? Mamy dane PKW

i

Autor: redakcja

Wybory do Europarlamentu

Wybory do Europarlamentu 2024 w Polsce. Jakie wyniki? Kto wygrał? Znamy szczegóły

2024-06-10 10:31

9 maja 2024 roku w całej Unii Europejskiej odbyły się wybory do Europarlamentu. Do urn udali się również Polacy, którzy oddawali głosy na krajowych kandydatów do europejskich organów demokratycznych. Swoich kandydatów wystawiły największe środowiska polityczne. Kto wygrał? Kto będzie nowym europosłem?

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2024. Exit poll

9 maja 2024 roku obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski, wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wybierając swoich przedstawicieli, europosłów na kolejną pięcioletnią kadencję. Wyniki tych wyborów są szczególnie istotne, gdyż odbijają najnowsze tendencje polityczne na starym kontynencie oraz wpływają na przyszłe decyzje legislacyjne i polityczne wspólnoty.

Kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego? O 21 poznaliśmy sondażowe wyniki exit poll, opublikowane przez pracownię Ipsos.

Wyniki wyborów europejskich 2024. Exit poll

  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE - 6,9%
  • KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ - 12%
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA - 37,4%
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA - 6,6%
  • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ - 35,9%
Sonda
Czy wybory do Parlamentu Europejskiego uważasz za ważne?

Eurowybory 2024. Głosowanie w Europie

Obywatele 27 państw członkowskich wybierali 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego.

Wybory odbywają się co pięć lat. Ich organizację reguluje prawo każdego z państw członkowskich. W większości krajów jest jeden okręg wyborczy. Polska wraz Belgią i Irlandią należy do wyjątków - państwa te dzielą się na wiele okręgów.

W większości krajów można głosować po ukończeniu 18 lat. Grecy mogą pójść do urn o rok wcześniej, natomiast w Austrii, Belgii, Niemczech i na Malcie głosować mogą już osoby, które ukończyły 16 lat.

Największą liczbę europosłów wybiorą Niemcy (96), w dalszej kolejności - Francuzi (81) i Włosi (76). Polskich europosłów będzie 53, o jeden więcej niż teraz.