Dzięki wizycie w Wiosce Mydlarskiej Teodoryk dowiemy się skąd dawni mieszkańcy Górzna brali mydło, czy jak prali nie mając pralek. W strzelistym budynku starej pralni można obejrzeć i poznać w użyciu stuletnie narzędzia służące dawniej do dbania o czystość domów i domowników. Poznać można sprzęty domowe, które już dawno wyszły z użycia: maglownice, tary szklane i kamienne, żelazka na duszę i węgiel.
Oferta Wioski Mydlarskiej w Górznie skierowana jest głównie do grup zorganizowanych i rodzin z dziećmi, gdyż duzi i mali będą mieli, co tu robić. W czasie warsztatów mydlarskich własnoręcznie wykonuje się mydło glicerynowe, tworząc kompozycję zapachową oraz dobierając dodatki roślinne i kolor. Drugim produktem wykonanym własnoręcznie przez uczestników jest sól do kąpieli. Warsztaty w starej pralni to poznawanie starych narzędzi używanych w pralni: tar, pralek ręcznych, mechanicznych i elektrycznych, żelazek węglowych i z duszą, a także różnego rodzaju maglownic. Każdy z uczestników wykonuje czynności prania, maglowania i prasowania przy użyciu starych urządzeń zgromadzonych w wiosce.
Nie tylko czystość i higiena są tematem zajęć. Można także wziąć udział w warsztatach graficznych, tłoczenia oleju na zimno, wyrobu dżemów i… deptania kapusty. Uczestnicy odkrywają zasady tradycyjnego kiszenia kapusty. Poznają właściwe proporcje składników, szatkują, ważą, mieszają. Deptanie kapusty odbywa się w dębowej beczce. Na terenie Wioski można też podziwiać stado koni huculskich. Do dyspozycji gości pozostaje również park linowy zlokalizowany nad jeziorem. O wszystkich atrakcja oferowanych przez Wioskę Mydlarską w Górznie przeczytacie tutaj.
Z Torunia do tego malowniczego miasteczka wypoczynkowego jest niecałe 90 kilometrów. Warto postarać się tu o nocleg, gdyż w Górznie warto zatrzymać się na plaży nad jeziorem, czy pospacerować w lesie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.