Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku spowodowało powrót na mapę Europy odrodzonej Rzeczypospolitej, jednak nie oznaczało przywrócenia suwerenności we wszystkich polskich miastach i regionach. Dopiero realizacja postanowień traktatu wersalskiego sprawiła, że m.in. Toruń powrócił do Macierzy. Z powodu pandemii tegoroczne obchody mają skromniejszy charakter. Mieszkańcy nie spotkają się w tym roku tłumnie na uroczystościach, by wyrazić radość z odzyskanej 101 lat temu niepodległości. Warto jednak w tych dniach przypomnieć sobie wydarzenia sprzed wieku, a potem sprawdzić swoją wiedzę o mieście.
My zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmu z wydarzeń, które miały miejsce przed siedmioma laty. Tak Toruń witał wojska gen. Józefa Hallera w przygotowanej wówczas inscenizacji, a było to w roku 2014. Zapraszamy na krótką relację z tego wydarzenia.
Polecany artykuł:
W tym roku obchody są nieco skromniejsze. Epidemia koronawirusa uniemożliwiła organizację wielu wydarzeń, w tym - inscenizacji historycznych związanych z wkroczeniem wojsk gen. Józefa Hallera do Torunia. Niemniej jednak, władze Torunia złożą 18 stycznia w imieniu mieszkańców symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami bohaterów tamtych wydarzeń: komisarycznego burmistrza Torunia dr. Ottona Steinborna, wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego oraz dowódcy Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera. Bractwo Kurkowe o godz. 14.30 odda potrójny salut armatni na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki. Przed budynkiem CKK Jordanki ustawiony zostanie ekran LED, na którym wyświetlana będzie kronika fotograficzna z okresu powrotu Torunia do wolnej Polski.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!