gen. Józef Haller

i

Autor: Mariusz Luda Pomnik w Toruniu

101 lat temu też było tak zimno. Toruń powitał hallerczyków jednak bardzo gorąco [WIDEO]

2021-01-17 11:33

Wkroczenie wojsk polskich oraz przejęcie władzy nad Toruniem z rąk niemieckich 18 stycznia 1920 były wydarzeniami oczekiwanymi przez tysiące Polaków zamieszkujących ówczesną stolicę województwa pomorskiego. Zabór pruski oznaczał dla torunian utratę niezależności oraz gospodarczy upadek, dlatego przybycie żołnierzy Dywizji Pomorskiej dowodzonych przez płk. Stanisława Skrzyńskiego oraz przyjazd dowódcy Frontu Pomorskiego – gen. Józefa Hallera dawały Polakom szczególny powód do radości i nadziei na lepsze życie w polskim już grodzie Mikołaja Kopernika.

Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku spowodowało powrót na mapę Europy odrodzonej Rzeczypospolitej, jednak nie oznaczało przywrócenia suwerenności we wszystkich polskich miastach i regionach. Dopiero realizacja postanowień traktatu wersalskiego sprawiła, że m.in. Toruń powrócił do Macierzy. Z powodu pandemii tegoroczne obchody mają skromniejszy charakter. Mieszkańcy nie spotkają się w tym roku tłumnie na uroczystościach, by wyrazić radość z odzyskanej 101 lat temu niepodległości. Warto jednak w tych dniach przypomnieć sobie wydarzenia sprzed wieku, a potem sprawdzić swoją wiedzę o mieście.

My zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmu z wydarzeń, które miały miejsce przed siedmioma laty. Tak Toruń witał wojska gen. Józefa Hallera w przygotowanej wówczas inscenizacji, a było to w roku 2014. Zapraszamy na krótką relację z tego wydarzenia.

Wkroczenie wojsk gen. Józefa Hallera do Torunia - inscenizacja z 2014 roku

W tym roku obchody są nieco skromniejsze. Epidemia koronawirusa uniemożliwiła organizację wielu wydarzeń, w tym - inscenizacji historycznych związanych z wkroczeniem wojsk gen. Józefa Hallera do Torunia. Niemniej jednak, władze Torunia złożą 18 stycznia w imieniu mieszkańców symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami bohaterów tamtych wydarzeń: komisarycznego burmistrza Torunia dr. Ottona Steinborna, wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego oraz dowódcy Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera. Bractwo Kurkowe o godz. 14.30 odda potrójny salut armatni na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki. Przed budynkiem CKK Jordanki ustawiony zostanie ekran LED, na którym wyświetlana będzie kronika fotograficzna z okresu powrotu Torunia do wolnej Polski.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!