Sala sądowa

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Wymiar sprawiedliwości

Aleksandrów Kujawski poszukuje ławników. To odpowiedzialna funkcja

2024-02-14 8:51

Z ostatnim dniem bieżącego roku wygasła kadencja ławników sądu rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim. W związku z tym najpóźniej do końca lutego Rada Miasta Aleksandrowa musi dokonać wyboru nowych przedstawicieli społeczeństwa w sądach na kadencję 2024-2027.

Kim są ławnicy?

Ławnik sądowy to w polskim wymiarze sprawiedliwości przedstawiciel społeczeństwa, biorący udział w postępowaniu sądowym i wydawaniu wyroku przez sąd. Nie jest on sędzią, ale ma równe z nim prawa. Udział takiego przedstawiciela w procesie orzekania gwarantuje art. 182 Konstytucji RP.

Pełnienie funkcji ławnika wiąże się z otrzymywaniem rekompensaty pieniężnej, która stanowi 2,64% podstawy wynagrodzenia sędziego (około 60 zł za jeden dzień pełnienia funkcji w sądzie). Kandydat czy kandydatka musi jednak spełniać szereg wymagań i skompletować niezbędne dokumenty.

Wymagania wobec kandydatów

Ławnikiem sądowym może zostać ten, kto:1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

2) jest nieskazitelnego charakteru,

3) ukończył 30 lat,

4) jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania od co najmniej roku,

5) nie przekroczył 70 lat,

6) jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,

7) posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Ławnikami nie mogą być osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze, wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy prawni i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej oraz radni gminy, powiatu i województwa. Nie można też być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać:

1) prezesi właściwych sądów,

2) stowarzyszenia,

3) inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych,

oraz

4) co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie Gminy Miasta Toruń.

Gdzie zgłosić kandydata?

Zgłoszenia kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia. Wzór karty zgłoszenia można pobrać w Biurze Rady Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, IIp. p. 45 oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta: CH Copernicus – ul. Stanisława Żółkiewskiego 15, CH Plaza – ul. Broniewskiego 90, Grudziądzka 126b, Poznańska 52 oraz Wały gen. Sikorskiego 8. Wzór karty jest dostępny także za pośrednictwem internetu, na stronach pod adresem: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularz-dotyczac-zglaszania-kandydatow-na-lawnikow.

Termin składania dokumentów

Termin składania zgłoszeń jest nieprzekraczalny i upływa z dniem 29 lutego bieżącego roku do godz. 15:30, do siedziby Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego  Do Punktów Informacyjnych Urzędu Miasta do godz. 17.00.