Bajkoterapia, czyli czytelnictwo i zdrowie psychiczne dzieci
Bajkoterapia to wyjątkowa inicjatywa realizowana przez Amazon we współpracy z Fundacją Zaczytani.org. Program ten ma na celu pomoc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami, lękami i trudnymi doświadczeniami, zwłaszcza tymi wynikającymi m.in. z hospitalizacji i długotrwałych pobytów w placówkach zdrowotnych. Poprzez specjalnie dobrane książki oraz aktywności związane z czytaniem, Bajkoterapia wspiera rozwój emocjonalny najmłodszych, pomagając im zrozumieć swoje uczucia i rozmaite problemy. Bajki są starannie dobierane pod kątem przekazywania pozytywnych wartości i wspierania emocjonalnego dzieci, które są narażone na stres i lęki związane z chorobą lub odseparowaniem od rodziny.
Książki potrafią leczyć
Bajkoterapia opiera się na idei biblioterapii, czyli leczenia przez czytanie. Wykorzystanie bajek do pracy z emocjami dzieci wspiera ich rozwój, dostarcza narzędzi do radzenia sobie z lękami oraz pozwala w łatwiejszy sposób przejść przez trudne momenty. To także sposób na promowanie czytelnictwa oraz ukazanie dzieciom wartości płynących z literatury.
Bajkoterapia wspomaga rozwój dzieci przy pomocy trójstopniowego procesu: czytania, omawiania przeczytanych treści i zabawy edukacyjne. W czasie terapii z książką nawet najmłodsze dzieci mogą nauczyć się, jak rozpoznawać i nazywać własne emocje, poznawać nowe wzorce myślenia, rozwijać wyobraźnię i przygotowywać się na kolejne wyzwania.
Autorzy wykorzystują trzy rodzaje bajek - bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne i relaksacyjne. Dwa pierwsze gatunki poruszają tematy, które wymagają więcej wrażliwości i fachowej wiedzy. Zadaniem tych bajek jest wspieranie rozwoju poznawczego i emocjonalnego dziecka. Proponowane opowiadania redukują lęki, pomagają przepracować smutki i złość, budują pewność siebie itd. Ostatni typ bajki ma wywołać u dziecka poczucie odprężeni, spadek napięcia i stresu ora wyciszenie. Mogą być stosowane, gdy dziecko ma za sobą trudny dzień lub doświadczyło przykrej sytuacji.
Bajkoterapia - jakie są jej cele?
Autorzy wskazali cztery podstawowe punkty: edukacja, trening umiejętności, budowanie relacji oraz terapia. Dziecko poprzez bajkoterapię uczy się o świecie i samym sobie. Mały odbiorca poznaje nowe wzorce myślenia, które inspirują do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami. Dziecko nabywa też nowych umiejętności - w sferze emocji oraz w samej komunikacji z otoczeniem. Tworzone są również więzi między dzieckiem a bajkotarapeutą, ale też z samym sobą. Chodzi o rozwijanie akceptacji, poczucia własnej wartości, wiary we własną moc sprawczą oraz posiadane talenty. Finalnie to też terapia, dziecko uczy się więc oswajać negatywne emocje, wyrażać je i szukać optymalnych rozwiązań.
Należy dodać, że najnowszą opowieścią dla dzieci w ramach Bajkoterapii jest "Żółta Czapka" autorstwa Katarzyny Ryrych.