Nie można wymienić baterii w telefonie
Większość telefonów komórkowych ma baterie, które nie są wymienialne przez użytkownika. Wynika to z projektu telefonów, które mają cienkie i smukłe obudowy oraz wodoodporność. Producentom zależy również na tym, aby kontrolować jakość oraz wydajność baterii, dlatego decydują się na wbudowane baterie, które są trwalsze i bardziej optymalizowane pod kątem danego modelu telefonu. Faktycznie jednak zużycie baterii lub jej uszkodzenie często musi kończyć się kupnem nowego telefonu. W ten sposób dany producent zarobi więcej niż w przypadku wymiany baterii. Jest to wysoce niekorzystne dla klienta.
Dbaj o wbudowaną baterię
W przypadku, gdy telefon ma niewymienną baterię, ważne jest dbanie o nią, aby jej żywotność była jak najdłuższa. Można to osiągnąć poprzez unikanie ekstremalnych temperatur, regularne ładowanie telefonu w sposób optymalny (np. niepozwalanie na całkowite rozładowanie lub nadmierną eksploatację), a także unikanie używania nieoryginalnych ładowarek, które mogą wpływać na baterię i urządzenie jako całość.
Unia Europejska walczy z niesprawiedliwością
Całej sprawie od lat przygląda się unia Europejska, która postanowiła działać. W najbliższym czasie UE ma zacząć wywierać naciski prawne na producentów telefonów komórkowych, którzy produkują je w Europie lub chcą tu handlować. Najprawdopodobniej pojawi się wymóg, aby telefony miały możliwość wymiany baterii.
14 czerwca Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące projektowania, produkcji oraz zarządzania odnośnie do typów baterii sprzedawanych na terenie Unii. Mowa tam m.in. o autach elektrycznych, hulajnogach i smartfonach. Nowe prawo mówi o wykorzystywaniu do produkcji baterii materiałów wtórnych, podawaniu informacji o czasie eksploatacji itp. Położono też nacisk na nakaz wprowadzenia do obrotu telefonów komórkowych z wymiennymi bateriami. Pojawią się też wyjątki od reguły. Przy dobrych wiatrach i koniunkturze gospodarczej, nowe smartfony pojawią się około 2027 roku.
Polecany artykuł: