Co to jest bon na zasiedlenie?
Od lipca 2021 roku istnieje możliwość starania się o przyznanie specjalnego bonu na zasiedlenie. Stawka wsparcia socjalnego wynosi 9 000 zł. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to forma pomocy finansowej dla osób poszukujących pracy. Program ma na celu wspieranie mobilności na rynku pracy (migracja na rynku pracy). Bon na zasiedlenie zakłada też wspieranie poszukiwania pracy poza miejscem zamieszkania. Przyznawany jest, aby przynajmniej częściowo pokryć koszty przeprowadzki bezrobotnego do innego miasta.
Jak dostać bon na zasiedlenie?
Możliwość otrzymania bonu na zasiedlenie mają osoby, które:
1. są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne,
2. mają mniej niż 30 lat,
3. chcą podjąć pracę poza miejscem zamieszkania,
4. zostaną zatrudnione na co najmniej 6 miesięcy,
5. odległość od miejsca zamieszkania do miejsca, w którym bezrobotny zamierza zamieszkać przez podjęcie pracy, musi wynosić przynajmniej 80 km lub czas dojazdu do niej i powrotu przekraczać 3 godziny każdego dnia,
6. w ramach pracy osoby te otrzymują wynagrodzenie wyższe niż pensja minimalna (w 2022 roku to 3010 zł) oraz będą podlegać ubezpieczeniom społecznym.
Jak widzimy, wymogi są dość wyśrubowane. Chcieliśmy zauważyć, że dość absurdalnie brzmi punkt 6, który zakłada, iż dana osoba otrzyma bon na zasiedlenie, jeśli będzie zarabiała więcej niż średnia krajowa. Czyli trzeba od razu znaleźć dobrą, dobrze płatną pracę? Większość przeciętnych bezrobotnych w wieku do 30 roku życia najczęściej nie ma szansy na pracę za wyższe stawki. Nie jest to rzecz jasna regułą, ale tak bywa często.
Polecany artykuł:
Czy można otrzymać bon po 30 roku życia?
Niestety powiatowe urzędy pracy nie przyznają bonu na zasiedlenie osobom, które ukończyły już 30 rok życia.
Jaka jest stawka bonu na zasiedlenie?
Tu pojawia się niespodzianka, niekoniecznie wesoła dla wnioskującego. Początkowo przepisy mówią o 9000 zł dla osoby, która otrzyma bon na zasiedlenie. Zasady szczegółowe jednak wprowadzają rozróżnienia. Wysokość bonu na zasiedlenie jest wyliczana indywidualnie dla każdego chętnego. Istnieją także pewne ograniczenia. Składający wniosek sam proponuje kwotę, jaką chce otrzymać w ramach bonu. Na koniec procedury to jednak urząd pracy decyduje, jak wysokie dofinansowanie otrzyma bezrobotny. W ramach bonu na zasiedlenie nie można wnioskować o więcej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia.
Bon a utrata pracy
Jednym z warunków otrzymania bonu na zasiedlenie jest podjęcie zatrudnienia. Po jego utracie wnioskujący jest zobligowany do zgłoszenia w PUP w ciągu 7 dni oświadczenia o zaprzestaniu pracy. Jeśli bezrobotny chce zatrzymać prawo do korzystania z bonu, powinien jak najszybciej znaleźć nowe miejsce pracy. Po ponownym zatrudnieniu dana osoba ma 7 dni na dostarczenie do urzędu pracy:
1. zaświadczenia o podjęciu nowej pracy,
2. oświadczenia o spełnianiu kryteriów przyznania bonu na zasiedlenie.
Ważne! Po utracie zatrudnienia wnioskujący musi oddać część bonu na zasiedlenie, dokładnie kwotę proporcjonalną do okresu braku zatrudnienia.
Nieco absurdalnie brzmi zastrzeżenie, że jeśli bezrobotny chce zatrzymać prawo do bonu na zasiedlenie, to powinien jak najszybciej znaleźć pracę. Najczęściej większość ludzi nie ma wpływy na szybkość swojego zatrudnienia. Ostateczną decyzję i tak podejmuje potencjalny pracodawca.
Bo na zasiedlenie a złamanie warunków
Jeżeli dana osoba złamie warunki, na które zgodziła się, podpisując z urzędem pracy umowę, czyli:
1. brak zatrudnienia przez 6 miesięcy,
2. zarobki mniejsze niż minimalna krajowa.
Taka osoba będzie musiała w całości zwrócić przyznane świadczenie! Jeżeli będzie niewypłacalny, za spłatę zobowiązania odpowiada powołany wcześniej poręczyciel. Na zwrot należności wnioskujący ma 30 dni od otrzymania wezwania starosty.