Cała sprawa zaczęła się w momencie, gdy Burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz złożył wniosek do radnych o podniesienie opłaty klimatycznej o złotówkę. Wówczas jeden z kuracjuszy skierował w tej sprawie pismo i zakwestionował propozycję podwyżki, wytykając nadmierne zanieczyszczenie powietrza w tym mieście.
Zgodnie z wnioskiem burmistrza, opłata miałaby wzrosnąć z poziomu 5,20 do 6,20 złotych za dobę pobytu w Ciechocinku. Natomiast zdaniem kuracjusza, do czasu oczyszczenia powietrza, opłatę klimatyczną powinno się zawiesić.
Co na to burmistrz?
Całą sprawę postanowiliśmy sprawdzić u źródeł. Jak nas poinformował Burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz, wspomniana sprawa jest bezprzedmiotowa, ponieważ - w Ciechocinku nie ma opłaty klimatycznej, natomiast jest opłata uzdrowiskowa. Ta z kolei pobierana jest zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, a jej pobór nie jest zależny od jakości powietrza w miejscowości posiadającej status uzdrowiska, w tym od występujących zanieczyszczeń, stanu chodników.
Co w zamian?
Podczas rozmowy burmistrz Jucewicz zapewnił także, że trwają negocjacje z Uzdrowiskiem Ciechocinek w sprawie innych opłat na terenie miasta i uzdrowiska. - Prowadzę rozmowy z Uzdrowiskiem Ciechocinek, by osoby, które wnoszą opłatę uzdrowiskową, mogły korzystać za darmo z terenu okołotężniowego. Teraz za wejście na teren tężni muszą zapłacić dodatkowe 9 złotych.
Warto tu przypomnieć, że zabytkowe obiekty: tężnie, Warzelni Soli czy inhalatorium, jakim jest fontanna Grzybek, są w rękach przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek. Utrzymanie tężni generuje koszty, ale to ikona nadwiślańskiego uzdrowiska, by zachwycały dalej turystów, wprowadzono dodatkową opłatę.
Powietrze w mieście
Burmistrz odniósł się także do jakości powietrza w mieście, które w środę, 22 listopada spełniało normy czystości. Oczywiście pewnych wahań nie da się uniknąć, ale to zupełnie nie zależy od miasta, które i tak ma czystsze powietrze od otaczających je miejscowości. - Twierdzi burmistrz Jucewicz
Co mówi prawo?
Obowiązek uiszczenia opłaty istnieje niezależnie od tego, czy czynność lub usługa organów lokalnych i sanatorium związana jest stosunkiem umownym, kształtowanym na podstawie norm cywilnoprawnych. Ustawodawca obowiązek uiszczenia opłaty uzależnia bowiem od faktu pobytu w uzdrowisku dłużej, niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.
Uchwałę w sprawie ewentualnego podwyższenia opłaty uzdrowiskowej ciechocińscy radni podejmować będą podczas sesji, 28 listopada.