Już pięć lat temu miasto przymierzało się do remontu zabytkowego budynku, który właściwie składa się z dwóch kamienic pod wspólnym adresem Bydgoska 50/52. Były konsultacje, koncepcje, badano potrzeby mieszkańców. Brano ją pod uwagę w poprzednim programie rewitalizacji Torunia. W 2015 miejsce opuścili ostatni lokatorzy. Od tamtej pory popadało w coraz większą ruinę. Kamienice, jako jeden obiekt, zostały wpisane do rejestru zabytków. Prace remontowe będą więc pod ścisłym nadzorem konserwatora. Tylko kto się ich podejmie?
Pierwotnie, jeszcze do 1899 roku, w tym miejscu stały budynki o konstrukcji szachulcowej z połowy XIX wieku. Obecne powstały na ich bazie, mniej więcej w latach 1905-1910. Wzniósł je dla siebie niemiecki przedsiębiorca budowlany. Miejsce miało bogatą historię - były tu sala taneczna, bilardowa, kręgielnia, bufet i pokoje gościnne. Okres międzywojenny to mieszkania i restauracja. Do 1953 roku budynek pełnił funkcję akademika, potem znajdowały się tu mieszkania lokatorskie, między innymi dla pracowników UMK. W 1988 roku kamienicę przejęło miasto.
Budynek swoim wyglądem od razu przyciąga wzrok, mimo totalnej dewastacji. Do tej pory kamienica zachowała pierwotny kształt, zewnętrzny wystrój i detale architektoniczne. Wewnątrz są jeszcze sztukaterie, polichromie, balustrady z tralkami, witraże okienne. Ale też coraz więcej okien zabitych jest płytami, konstrukcja (zwłaszcza od podwórka) wymaga wzmocnienia, do budynku absolutnie nie wolno wchodzić, bo grozi to niebezpieczeństwem.
Pojawiło się światełko w tunelu - nowy program "Rewitalizacji" i co ważne, środki na ten cel, z dwóch źródeł. Na numer 50 jest finansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, numer 52 ma szansę na uzyskanie 10 milionów złotych (projekt wyceniono na ok. 12 milionów) wsparcia unijnego właśnie w ramach wspomnianego programu. Budynek przewidziano na pracę Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z warsztatami terapii zajęciowej oraz dla Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
"Rewitalizacja Torunia do roku 2023" to 65 projektów na łączną kwotę 91 milionów złotych, w tym dofinansowanie na poziomie 76,5 miliona.