Kwota, na którą wystawiono kilka tysięcy fikcyjnych faktur to 63 miliony złotych. Natomiast uszczuplenie budżetu państwa to co najmniej 13 milionów.
Ostatnią akcję przeprowadzono w Warszawie i okolicach, także na Śląsku i w Małopolsce, z udziałem kilkudziesięciu funkcjonariuszy, przy współpracy z kujawsko-pomorską Krajową Administracją Skarbową oraz policją z Wyszkowa. Sprawę prowadzi natomiast oddział Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
Zabezpieczono też dokumenty i sprzęt elektroniczny.
Zatrzymani to osoby prowadzące działalności gospodarcze, w ramach których mogli przyjmować i wystawiać fikcyjne faktury, a dodatkowo pośredniczyć przy ich w wymianie pomiędzy innymi podmiotami gospodarczymi. Grupa mogła działać na terenie Kujawsko-Pomorskiego od 2014 do 2019 roku.
Z ustaleń śledczych wynika, że metoda działania tej grupy przestępczej polegała na wystawianiu faktur VAT, nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Tak sporządzona dokumentacja umożliwiała generowanie kosztów uzyskania przychodu, co następnie pozwalało na płacenie niższych podatków lub występowanie o nienależne zwroty VAT.
Podejrzani wykorzystywali do tego celu podmioty gospodarcze zarejestrowane w większości na podstawione osoby, tzw. „słupy”, a same firmy nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej
- informuje biuro prasowe CBŚP.
Zatrzymani usłyszeli ponad 70 zarzutów. 16 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 o kierowanie nią. 10 osób usłyszało zarzuty tzw. „zbrodni fakturowej”, za co może grozić nawet 25 lat więzienia. Pozostałe dotyczyły prania pieniędzy i fałszowania dokumentów. Sąd tymczasowo aresztował 5 osób.
Polecany artykuł:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!