Szybko, smacznie i tanio
Sam chłodnik ogórkowy można przygotować zaledwie w kilka minut, to w pierwszej kolejności ugotujcie ziemniaki oraz jajka na twardo. Nie są to niezbędne składniki, ale ja tak właśnie podaję chłodnik ogórkowy i bardzo gorąco polecam to zestawienie.
Składniki:
- 300 g świeżych ogórków
- 500 ml jogurtu naturalnego lub kefiru
- 4 średnie ziemniaki - do 400 g
- mały ząbek czosnku - do 5 g
- 4 jajka ugotowane na twardo
- płaska łyżeczka soli i szczypta pieprzu
- szczypiorek lub koperek
Po pierwsze: ziemniaki
Chłodnik to danie przewidziane głównie na późną wiosnę i lato, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać go także jesienią a nawet zimą. Tymczasem sięgnij po młode ziemniaki. Ja swoje obieram i gotuję całe do miękkości w lekko słonej wodzie. Przestudzone możesz pokroić w kostkę, by potem dodać je do chłodnika lub też zostawić w całości i podawać osobno, np. polane gorącym masłem z koperkiem. Cztery jajka ugotuj na twardo, a następnie obierz i odłóż na bok do przestudzenia.
Ogórki
Ogórki umyj i obierz (małych, świeżych ogórków gruntowych nie trzeba obierać - wystarczy odciąć końce). Przygotuj sporą miskę. Ogórki zetrzyj na tarce, na drobnych lub większych oczkach. Dodaj płaską łyżeczkę soli oraz szczyptę pieprzu i wyciśnięty przez praskę czosnek (obrany, mały ząbek). Dodaj również 500 ml jogurtu lub też kefiru (ja wybieram kremowy, ale nie gęsty jogurt naturalny). Całość wymieszaj i odstaw do lodówki, do schłodzenia.
Przyprawy
Zimny chłodnik raz jeszcze zamieszaj i sprawdź jego smak. W razie potrzeby dodaj więcej soli, pieprzu lub też octu - jeśli go dodajesz. Na talerzach umieść ziemniaki pokrojone w kostkę. Dodaj chłodnik ogórkowy, a na górę po jajku przekrojonym na pół. Całość udekoruj koperkiem lub siekanym szczypiorkiem.
Porada:
Jeśli lubisz ostrzejsze chłodniki, to możesz też śmiało zetrzeć na tarce rzodkiewki. Wystarczy kilka sztuk. Do chłodnika można też wlać odrobinę soku z cytryny lub octu (jabłkowy lub spirytusowy). Będzie miał wówczas wyraźniejszy smak.