Ciechocinek coraz atrakcyjniejszy dla turystów. Otwarto Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego [ZDJĘCIA]

2020-08-03 12:26

Ciechocinek przede wszystkim znany jest z największych w Europie tężni. Te wysokie na 15 metrów i długie w sumie na ponad kilometr obiekty powstały w XIX wieku. Dzięki nim i złożom solanki Ciechocinek stał się słynnym na całą Polskę uzdrowiskiem.

Teraz Ciechocinek wzbogacił się o kolejną atrakcję. Historię lecznictwa uzdrowiskowego i proces wytwarzania produktów zdrojowych poznają odwiedzający Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa. Znajdziemy tam m.in. aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku, zabytkowe urządzenia, które służyły do budowy tężni oraz elementy wykorzystywane w produkcji soli. Muzeum powstało w warzelni soli przy ulicy Solnej 6. Woda solankowa doprowadzana jest rurociągiem z ujęcia zwanego Grzybkiem do tężni, a następnie jako stężona solanka płynie do warzelni. Muzeum daje możliwość zobaczenia tego z bliska. Tutaj od 185 lat w tradycyjny sposób produkowana jest sól spożywcza. Roztwór solny spływający z tężni dociera tu rurociągiem, a następnie jest podgrzewany w otwartych naczyniach zwanych panwiami. Osadzające się kryształki suszy się w drewnianych. Warzona, czyli gotowana sól to najlepszy gatunek soli jadalnej. W procesie jej produkcji powstaje także szlam i ług wykorzystywany do zabiegów leczniczych.

Ciechocińskie tężnie będą jak nowe. Symbol uzdrowiska przechodzi rewitalizację. Dwa z trzech obiektów przechodzą kapitalny remont. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wygląda ich konstrukcja.

Ciechocinek

i

Autor: Paweł Jankowski
Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta

Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!

Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?