Dni wolne od pracy za udział w komisji wyborczej?
Niebawem wybory samorządowe (7 kwietnia 2024 roku). W komisjach wyborczych pracować będą tysiące osób. Warto wiedzieć, że za udział w komisji przysługują dni wolne od pracy. Co mówi o tym prawo?
Zgodnie z art. 154 par. 4 kodeksu wyborczego członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań w komisji wyborczej przysługuje:
- Zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,
- Do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Pierwsze zwolnienie nie jest limitowane przez konkretną liczbę dni. Przysługuje więc:
- Na dzień wyborów oraz dzień liczenia głosów,
- Dzień bezpośrednio następujący po dniu, w którym zakończono licznie głosów.
Wybory samorządowe tym razem przypadają na 7 kwietnia, to będzie niedziela. Jeśli tego dnia ktoś miał przewidzianą pracę zawodową, to przysługuje mu dzień wolny. Trzeba pamiętać, że jeśli dana osoba w swojej pracy ma dzień wolny w niedzielę, to nie przysługuje jej dzień wolny z tytułu pracy w komisji wyborczej.
Kolejnym wolnym dniem będzie 8 kwietnia (poniedziałek). Jeśli liczenie głosów zakończy się w poniedziałek, to 9 kwietnia (wtorek) będzie wolny. Te dni za pracę w komisji liczą się jako płatne (zaliczają się do okresu zatrudnienia). Należy pamiętać, że członkowie komisji muszą trzy dni przed rozpoczęciem prac powiadomić o tym pracodawcę (w formie pisemnej).