Seriale

„Czterej pancerni i pies” w kujawsko-pomorskim. Tutaj powstawały niezapomniane sceny bitew i starć z Niemcami!

2024-12-04 20:19

Kultowy serial wojenny "Czterej pancerni i pies" to pozycja znana w polskich domach od dekad. Przygody załogi czołgu, przemierzającego miasta, pola i lasy, bawiły wiele pokoleń, od czasów PRL aż po współczesną III RP. Pomimo występujących w nim nieścisłości historycznych, produkcja ta wciąż zdobywa sympatię widzów.

"Czterej pancerni i pies"

W serialu zagrali słynni polscy aktorzy m.in. Janusz Gajos w roli Janka Kosa oraz Franciszek Pieczka jako Gustlik.

Niedawno pożegnaliśmy z ciężkim sercem tego ostatniego, znanego i powszechnie lubianego Franciszka Pieczkę. Dla wielu był wielkim artystą oraz aktorem, który potrafił oczarować widownię w teatrze i publiczność przed telewizorami. Dobrze zbudowany Pieczka o tonalnym głosie był doskonałym kandydatem do roli wspomnianego Gustlika, czyli Gustawa Jelenia. Jako postać fikcyjna miał pochodzić ze Śląska Cieszyńskiego, gdzie przed wojną był kowalem. W „Czterech pancernych” jako członek załogi czołgu był początkowo ładowniczym, a od odc. 16 – działonowym. Taka funkcja wymagała siły oraz wigoru, szczególnie w warunkach bojowych.

Słynny serial w Toruniu i Bydgoszczy

Serial „Czterej pancerni i pies” był kręcony m.in. na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego w Toruniu i Bydgoszczy. Na planie toruńskim nakręcono sceny próby forsowania Wisły w roku 1944 przez most Kierbedzia. W rolę warszawskiego mostu wcielono dzisiejszy most im. Józefa Piłsudskiego. Ujęcia w serialu są kręcone od strony starego miasta. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Toruniu działa Stowarzyszenie Klub Pancernych. Ponadto istnieje osiedle Pancernych w dzielnicy Bielawy-Grębocin, gdzie większość bohaterów serialu ma swoje ulice!

Gustlik i Czereśniak

i

Autor: Mateusz Pielka Bohaterowie serialu "Czterej pancerni i pies" w jednej ze scen nakręconych w Bydgoszczy

Nad Brdą w Bydgoszczy

W Bydgoszczy sceny do serialu kręcono przy śluzie nr 5 na Kanale Bydgoskim oraz na Rybim Rynku. Łącznie filmowcy zrobili aż cztery odcinki z bydgoskimi ujęciami. Bydgoszcz grała w serialu miasto Ritzen, które zostało zalane po odważnej akcji Gustlika, wspomnianego Franciszka Pieczkę (wysadzenie śluzy). W innej scenie przez Młynówkę przepływał młody Czereśniak (Wiesław Gołas). Cała załoga zaś występowała przy scenach kręconych przy ul. Malczewskiego u zbiegu z ul. Grodzką. Wystąpili wtedy: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press oraz Wiesław Gołas.

Kolejne sceny serialu w regionie Kujaw i Pomorza nakręcono w Chełmnie.

Historia ze Sławomirem Koprem
Czterej pancerni i pies to jedna wielka LIPA! Historyk OSTRO o serialach PRL-u. Historia z Koprem