Oczekiwanie na decyzję
Postępowanie administracyjne w tej sprawie prowadzi wojewoda kujawsko-pomorski. Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Na jej podstawie GDDKiA wypłaci odszkodowanie za przejęte nieruchomości. Dopiero jednak po wydaniu przez wojewodę zgody na realizacje budowy, będzie możliwe rozpoczęcie robót.
Rygor wykonalności
- Wydana przez wojewodę decyzja, zwykle z rygorem natychmiastowej wykonalności, określi granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwi rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz skarbu państwa nieruchomości - wyjaśnia przedstawiciel GDDKiA Bydgoszcz.
Najdłuższy odcinek
Zadaniem wykonawcy jest m.in. zaprojektowanie i budowę 21,2 km odcinka drogi ekspresowej S10 między Solcem Kujawskim a Toruniem. Wspomniany odcinek jest najdłuższym z czterech fragmentów przyszłej ekspresówki Bydgoszcz - Toruń. Czas na uzyskanie ZRID to siedem miesięcy. Prace budowlane mają się zakończyć w 2026 r.
Ma tam powstać nowy węzeł Solec, a także para Miejsc Obsługi Podróżnych. Zaplanowano też 12 obiektów inżynierskich.
Oczekiwana inwestycja
Droga ekspresowa S10 o długości ok. 430 km połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. W województwie kujawsko-pomorskim będzie miała ok. 180 km długości, z czego 35 km wspólnie z autostradą A1, a 7 km - z trasą S5. - informuje GDDKiA Bydgoszcz.
Dla mieszkańców naszego regionu najważniejszy jest fragment łączący Toruń i Bydgoszcz, którego realizacja podzielona jest na cztery odcinki: Bydgoszcz Południe - Emilianowo; Emilianowo - Solec Kujawski; Solec - Toruń Zachód oraz Toruń Zachód - Toruń Południe.
Polecany artykuł: