Przy sprzeciwie ABW
Jak poinformowało TVN-24 - Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dotyczącą budowy w sześciu miejscach w Polsce małych modułowych elektrowni atomowych (SMR) przez spółkę Orlen Synthos Green Energy (OSGE), z wykorzystaniem technologii reaktorów konstruowanych przez amerykańską spółkę GE Hitachi. Całej inwestycji, mogącej być zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa, zdecydowanie sprzeciwia się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ktora dwukrotnie przedstawiła negatywną opinię w tej sprawie - informowała Polityka, powołując się na anonimowe źródła tej informacji.
Reaktor we Włocławku
Włocławek jest jedną z siedmiu wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Green Energy chce zbudować mały reaktor atomowy SMR. - Popieramy ten projekt. Jesteśmy już po kilku wstępnych spotkaniach - słyszymy od włocławskich urzędników - o czym informowały lokalne media.
Władze Włocławka przeprowadziły wiele rozmów na temat potencjalnej lokalizacji reaktora z przedstawicielami spółki, podczas których inwestor poinformował nas o swoich planach - potwierdza nam Bartłomiej Kucharczyk z urzędu miasta. - Były to rozmowy na dużym stopniu ogólności, to znaczy bez wchodzenia w szczegóły czy na przykład kwestie technologiczne.
Pozostałe lokalizacje
Przypomnijmy, że według projektu Spółka zawiązana przez Orlen z firmą miliardera Michała Sołowowa chce wybudować te reaktory we Włocławku, Stawach Monowskich, Stalowej Woli, Ostrołęce, Nowej Hucie i Dąbrowie Górniczej.
Eksperci przekonują, że nawet przy potencjalnej awarii włocławskiej zapory, reaktor ma być bezpieczny. Ważnym czynnikiem przy budowie SMR, jest dostęp do wody, której we Włocławku jest pod dostatkiem.