Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna polega na zastosowaniu leku hormonalnego po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego lub gdy zastosowana metoda antykoncepcyjna okazała się nieskuteczna. Ma to na celu zapobiec niechcianej ciąży.
Zwykle jest to tabletka zawierająca odpowiednią dawkę hormonu, ale w grę wchodzi również założenie wkładki domacicznej. Ten rodzaj antykoncepcji zdecydowanie nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i raczej uznawany jest za działanie ostateczne, kiedy naturalne metody planowania rodziny czy stale stosowane środki hormonalne zawiodły.
Po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy refundacyjnej tzw. tabletki „dzień po", Ministerstwo Zdrowia postanowiło wdrożyć w życie plan awaryjny.
Program Ministerstwa Zdrowia
Tak się też stało. Wkrótce pojawił program, pilotażowy usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.
W ramach planu można się zgłaszać po receptę na pigułkę do aptekarza, a nie lekarza. Jednak w pierwszej kolejności zainteresowana apteka musi spełniać odpowiednie kryteria i podpisać umowę z NFZ.
Program działa od początku maja. Jak poinformowała telewizja TVN-24 - Zainteresowanie ze strony aptek jest spore. Do dzisiaj do pilotażu zgłosiły się 22 apteki z województwa kujawsko-pomorskiego.