Mieszkańcy województwa uplasowali się tym samym na 4. miejscu pod względem zainteresowania wymianą źródeł ciepła, a także docieplenia budynków jednorodzinnych w Polsce. Jak wygląda sytuacja w samym Toruniu? W naszym mieście podpisano już 435 umów na 7 milionów 930 złotych. Równolegle do programu "Czyste Powietrze", który prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Gmina Miasta Toruń ma swój,w którym likwiduje tzw. "kopciuchy", by zmniejszyć ilość smogu. W 2021 roku na takie działania w budżecie zarezerwowano 2,5 mln zł.
Skorzystanie z dotacji miejskiej nie wyklucza naszego uczestnictwa w programie "Czyste Powietrze". W całym kujawsko-pomorskim w ramach tego projektu wypłacono już 100 milionów złotych. Taka kwota została przydzielona dla uczestników programu od września 2018 roku. Jak wygląda to w praktyce?
Mamy już 544 tysiące m kw. docieplonych ścian. To pozwoliłoby nam na wypełnienie 76 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Jeżeli chodzi o powierzchnie wymienionych okien to 28 tysięcy m kw., czyli można powiedzieć, że jest jest 6 razy większa niż kubatura Hali Mistrzów we Włocławku. Zaś jeśli mówimy o samej wymianie pieców to redukcja emisji pyłów do atmosfery to aż 411 tysięcy ton rocznie. Łącznie ponad 11 tysięcy nowych źródeł ciepła zostało już zainstalowanych - powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Ireneusz Stachowiak.
Dodajmy, że w ramach programu "Czyste Powietrze" podpisano kolejnych niemal 12 tysięcy umów, które opiewają na kwotę blisko 180 mln złotych. Do końca maja trwa także nawiązywanie współpracy między gminami a funduszem. W każdej takiej jednostce mógłby powstać specjalny punkt informacyjny, który ma zachęcać i pomagać w rekrutacji do programu "Czyste Powietrze".