Młyn Wiedzy

i

Autor: Młyn Wiedzy

Szkolnictwo

Do pierwszego dzwonka pozostało tylko parę dni. "Młyn Wiedzy" gotowy na nowy rok szkolny

2023-08-30 9:26

Najbardziej rozbudowana oferta została przygotowana dla uczniów szkół podstawowych. Centrum nauki "Młyn Wiedzy" oferuje uczniom warsztaty, zajęcia w specjalistycznych pracowniach oraz ścieżkę tematyczną po jedynej w Polsce wystawie poświęconej procesowi dojrzewania człowieka.

Dla przedszkolaków

Dla przedszkolaków przygotowano zajęcia Planety Kopernika. Odkryją na nowo wszystkie planety Układu Słonecznego, sprawdzimy, jakie są różnice w ich wielkościach. Powiemy też co nieco o Mikołaju Koperniku, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Zachęcimy najmłodszych do twórczej zabawy klockami. Podczas niej uwolnią swoją kosmiczną wyobraźnię i stworzą planetę, na której chcieliby zamieszkać. Po zajęciach, najmłodsi odkrywcy będą mogli zapoznać się z różnymi rodzajami emocji z wykorzystaniem eksponatów Ścieżki dorastania.

Dla podstawówek

Najbardziej rozbudowana oferta została przygotowana dla uczniów szkół podstawowych. Zapraszamy na warsztaty, zajęcia w specjalistycznych pracowniach oraz ścieżkę tematyczną po jedynej w Polsce wystawie poświęconej procesowi dojrzewania człowieka – Ścieżki dorastania. Zajęcia będą realizowane od wtorku do piątku w dwóch budynkach Młyna Wiedzy.

We wtorki będzie okazja, aby wziąć udział w warsztatach Najwięcej witaminy mają… i INNY, czyli KAŻDY. Pierwsze pozwolą na zapoznanie się z rolą witamin w organizmie człowieka, dowiedzieć się jakie mogą być konsekwencje ich niedoboru lub nadmiaru, a także sprawdzić, które produkty mają wysoką zawartość witaminy C. Drugie warsztaty umożliwią spojrzenie na ludzi z perspektywy przybysza z kosmosu. Wspólnie z uczestnikami odpowiemy na główne pytanie: co łączy ludzi, a co nas od siebie różni. Tymi zajęciami chcemy podkreślić, że warto umiejętnie wykorzystać to, co nam przypadło, ponieważ każda cecha ma swoją wartość, a różnorodność może nas tylko wzmocnić. 

We wtorki zaplanowano również zajęcia w pracowni biologicznej: Komórki małe i duże. Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z fascynującym mikroświatem komórek, dokonają obserwacji najważniejszych typów komórek. Dostaną niepowtarzalną okazję na własne oczy porównać ich cechy i przekonać się o ich niezwykłości. Centrum nauki zaprasza na tematyczną ścieżkę po wystawie Ścieżki dorastania, która jest świetną okazją do poznania przez uczniów takich zagadnień jak: emocje, hormony, egzamin dojrzałości czy subkultura. Ścieżka rozwija pracę zespołową i daje możliwość rywalizacji w atmosferze zabawy.

W środy będą odbywały się warsztaty “Laboratorium młodego naukowca” i Kurs w dorosłość. W trakcie pierwszych uczniowie poznają sylwetki kilku naukowców. Jednym z nich będzie toruński uczony – Mikołaj Kopernik. Uczniowie samodzielnie wykonają kilka zadań i eksperymentów naukowych z dziedzin przyrodniczych. Podczas warsztatów “Kurs w dorosłość” przedstawimy trzy wymiary dorastania człowieka: fizyczny, psychiczny oraz społeczno-kulturowy. Warsztat będzie miał formę dyskusji z wykorzystaniem pracy w grupach. Uczestnicy warsztatu podejmą refleksję nad tym, jak wielowymiarowym zjawiskiem jest dorosłość, a także rozwiną umiejętności dyskusji (w tym argumentowania swoich racji), samodzielnego rozwiązywania problemów oraz koleżeńskiej współpracy. 

W pracowni fizycznej zaplanowano zajęcia Będzie ciężko?, które są poświęcone grawitacji. Nauczymy się jak wyznaczać środek ciężkości i przekonamy się jak ważny może on być w budownictwie. Dowiemy się też, że rozmiar Ziemi można w przybliżeniu wyznaczyć posługując się jedynie linijką i stoperem, bez ruszania się z miejsca, nawet w nocy i na różne sposoby, wszystkie łatwe i ciekawe. W środy będą odbywały się również zajęcia Komórki małe i duże oraz ścieżka tematyczna. W czwartkowym harmonogramie znalazły się zajęcia Najwięcej witaminy mają…, zajęcia w pracowniach, ścieżka tematyczna oraz warsztaty Moja duża Ojczyzna, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się z czego słyną poszczególne regiony naszego kraj oraz jak dobrze orientować się w geografii Polski. Po zajęciach wszyscy będą wiedzieć, z czego słyną Śląsk, Mazury, czy Pomorze.

W piątki będą odbywały się warsztaty Laboratorium młodego naukowca oraz Dogadaj się!, podczas których uczniowie przećwiczą rozróżnianie hejtu od krytycznej opinii. Dowiedzą się, co czuje ofiara przemocy słownej oraz jakie konsekwencje swego zachowania ponosi hejter. Rozwiną także umiejętność radzenia sobie w konfliktowych sytuacjach. Centrum tego dnia zaprasza również na zajęcia w pracowni fizycznej oraz na ścieżkę tematyczną po wystawie Ścieżki dorastania

Szkoły średnie

We wtorki Młyn Wiedzy zaprasza na zajęcia w pracowni fizycznej Na chłodno o cieple oraz na ścieżkę tematyczną. Tematem naszego spotkania w pracowni fizycznej będzie ciepło – słowo to można rozumieć na różne sposoby, a nawet w samej fizyce wyróżnia się różne jego formy. Podczas zajęć wyjaśnimy: JAK.

W środy zaplanowano warsztaty Kurs w dorosłość oraz ścieżkę tematyczną. W czwartki na uczniów szkół ponadpodstawowych czeka ścieżka tematyczna, a w piątki warsztat Dogadaj się!, ścieżka oraz zajęcia w pracowni biologicznej Bio(techno)logia w kuchni. Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z zagadnieniem biotechnologii, jej wpływem na człowieka, najpowszechniejszym jej zastosowaniem. Wykonają szereg doświadczeń i obserwacji, które przybliżą im techniki wykorzystywane w biotechnologii.Zapraszamy również do skorzystania z oferty zwiedzania interaktywnych wystaw.

Przypominamy, że w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) jest dostępna jedyna w Polsce ekspozycja poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – Ścieżki dorastania. Z aktualnie dostępnymi wystawami można zapoznać się na stronie internetowej CNMW. 

Od 12 września zmienią się godziny otwarcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1) oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2). Wystawy w głównym budynku będą dostępne od wtorku do piątku w godz. 9:00-12:00 i 12:00-15:00 (w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00), natomiast zwiedzanie ekspozycji “Ścieżki dorastania” będzie możliwe od wtorku do piątku w godz. 9:00-11:00, 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00 (w soboty i niedziele w godz. 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00, 17:00-19:00). 

Szczegółowy rozkład zajęć znajduję się TUTAJ