prezenty

i

Autor: Canva

Ciekawostka

Dzień św. Mikołaja. Jak obchodzą go sąsiedzi Polski? Sprawdźcie szczegóły!

2024-11-20 11:05

Nadchodzą Mikołajki, czyli dzień św. Mikołaja. W Polsce to takie "mniejsze święta". Dzieci dostają najczęściej mniejsze prezenty, słodycze itp. Jak ten dzień spędzają nasi zagraniczni sąsiedzi? Zrobiliśmy mały przegląd. Szczegóły w tekście poniżej.

Mikołajki u naszych sąsiadów. Jak są obchodzone?

Oto kilka zwyczajów związanych z obchodami dnia św. Mikołaja w krajach sąsiadujących z Polską. W wielu miejscach są ona bardzo podobne, co świadczy o wyraźnej wymianie kulturowej.

Niemcy. W Niemczech, dzień św. Mikołaja obchodzi się 6 grudnia. Dzieci pozostawiają swoje buty lub skarpety przy oknie lub drzwiach, aby Mikołaj mógł je w nocy wypełnić prezentami i słodyczami.

Czechy. W Czechach, dzień św. Mikołaja, znany jako "Mikuláš", jest również obchodzony 6 grudnia. Mikołaj przychodzi wraz z aniołem i diabłem, a dzieci muszą wierszować, śpiewać piosenki lub odpowiedzieć na pytania, aby otrzymać prezenty od Mikołaja.

Słowacja. Obchody w Słowacji są podobne do tych w Czechach. Mikołaj odwiedza dzieci wraz z aniołem i diabłem, a dzieci prezentują wiersze lub piosenki, aby otrzymać prezenty.

Litwa. W Litwie dzień św. Mikołaja, zwany "Šv. Kalėdos", jest jednym z głównych dni świątecznych. Mikołaj przychodzi, aby obdarować dzieci prezencikami, a rodziny zbierają się, aby świętować i spożywać tradycyjne litewskie potrawy.

Ukraina. W dniu Mikołaja, zwłaszcza na zachodniej Ukrainie, dzieci otrzymują prezenty od "Swiatoho Mykolaya" (świętego Mikołaja). Jest to czas obfitujący w śpiewy, tańce i tradycyjne potrawy.

Te tradycje mogą nieco się różnić w zależności od regionu danego kraju, ale ogólnie obchody dnia św. Mikołaja są podobne, z koncentracją na obdarowywaniu dzieci.

Mikołajki w Polsce. Od kiedy mamy tą tradycję?

Mikołajki, czyli dzień św. Mikołaja, obchodzone są w Polsce od średniowiecza. Tradycja ta pojawiła się wraz z szerzeniem kultu świętego Mikołaja, biskupa Miry, którego życie i działania na rzecz biednych były inspiracją dla zwyczaju obdarowywania innych.

Kult św. Mikołaja został wprowadzony do Polski w czasach chrystianizacji i rozwoju Kościoła katolickiego. Św. Mikołaj stał się jednym z najpopularniejszych świętych, czczonym jako opiekun dzieci, ubogich, żeglarzy i podróżnych.

W czasach nowożytnych Mikołajki stały się częścią kultury świeckiej. Od XVIII–XIX wieku zwyczaj ten nabierał bardziej rodzinnego charakteru, a dzieci zaczęły dostawać małe prezenty, takie jak słodycze czy drobne zabawki.

W wielu regionach Polski mikołajkowe obdarowywanie przybierało różne formy, w zależności od lokalnych tradycji.