Zakończenie II wojny światowej
Zakończenie II wojny światowej (1945) to ogromne wydarzenie, które świętujemy po dziś dzień. Ostateczny kres największego konfliktu w dziejach ludzkości nastąpił po kapitulacji III Rzeszy 8 maja 1945 roku, znanego jako Dzień Zwycięstwa w Europie. Warto dodać, że faktyczne podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji podpisano 7 maja, pokonane Niemcy reprezentował generał Alfred Jodl, szef sił zbrojnych. Było to momentem wielkiej ulgi i radości dla milionów ludzi w zrujnowanej Europie oraz w innych częściach globu.
Niemieckie siły zbrojne, po ciężkich walkach na froncie wschodnim, zachodnim, południowym (Włochy) oraz na morzach i oceanach zostały pokonane przez sojusz aliantów – Związek Radziecki, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i inne państwa sprzymierzone. Po kapitulacji Niemiec, zakończyła się faza konfliktu w Europie. Jednak wczorajsi sojusznicy zaczynali powoli oddalać się od siebie. To była symptomatyczna zapowiedź innej epoki - tzw. Zimnej Wojny. Jest to jednak temat na inny artykuł.
II wojna światowa formalnie i definitywnie zakończyła się dopiero po kapitulacji Cesarstwa Japonii. Japońska kapitulacja miała miejsce 2 września 1945 roku na pokładzie amerykańskiego pancernika USS "Missouri" w zatoce Tokijskiej. Ten dzień jest znany jako Dzień Kapitulacji Japonii, który zakończył konflikt na Dalekim Wschodzie i Pacyfiku.
II wojna światowa pochłonęła życie ponad 75 milionów ludzi, w tym ponad 49 milionów cywili! Do tego rozegrały się masowe ludobójstwa, m.in. Holokaust narodu żydowskiego.
Czemu są dwie daty zakończenia II wojny światowej?
W Europie, 8 maja 1945 roku jest uznawany za oficjalny koniec II wojny światowej. Tego dnia, w godzinach wieczornych, podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy w mieście Reims we Francji przez przedstawicieli Niemiec, aliantów zachodnich oraz Związku Radzieckiego.
Jednakże, w Związku Radzieckim, datą zakończenia II wojny światowej jest 9 maja. Powodem jest to, że godzina podpisania aktu kapitulacji w Reims (8 maja) miała miejsce po północy czasu moskiewskiego, co spowodowało, że dla ZSRR podpisanie aktu kapitulacji miało miejsce 9 maja. W związku z tym, Rosja i inne państwa byłego ZSRR obchodzą Dzień Zwycięstwa 9 maja. Obecnie już tylko Rosja i kilka republik z Azji Centralnej (Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan).
Rosjanie obchodząc Dzień Zwycięstwa 9 maja podkreślali swoją wyjątkowość w II wojnie światowej. Miało to wielkie znaczenie w propagandzie radzieckiej i rosyjskiej, która przypisywała i przypisuje decydującą rolę ZSRR w pokonaniu Hitlera. To mija się z prawdą oraz faktami historycznymi.