Szczepienia przeciw grypie

i

Autor: Freepik Szczepienia przeciw grypie będą przyspieszone

E-skierowanie na szczepienie przeciw grypie dla wszystkich Polaków. Zaszczepisz się nawet w aptece

2022-12-06 10:55

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił podsumowanie okresowe dotyczące realizacji szczepień przeciw grypie. Omówił też nowe rozwiązania legislacyjne, które pomogą usprawnić i przyspieszyć szczepienia, tak aby były masowe.

Szczepionek na grypę nie zabraknie!

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówił dane okresowe dotyczące realizacji szczepień przeciw grypie. Mówił, że do Polski pierwsze szczepionki na grypę przybyły w sierpniu (ok. 650 tys. opakowań). Magazyny są w pełni zaopatrzone i nie ma prawdopodobieństwa, że szczepionki zabraknie. Dodał też, że na przełomie października i listopada w obrocie pojawiła się szczepionka na grypę do nosa dla dzieci.

Dla kogo bezpłatna szczepionka na grypę?

Wiceminister przekazał, że obecnie uprawnione do bezpłatnej szczepionki są kobiety w ciąży, a także osoby w wieku powyżej 75 roku życia. Do 50% refundacji zaś są dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia, osoby w wieku 18-65 lat z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz osoby w wieku od 65 do 75 roku życia. Refundacji podlegają dokładnie trzy preparaty. Pozostali pacjenci muszą za szczepionkę zapłacić 100% ceny.

Szczepionka na grypę - cena 2022/2023

Cena detaliczna szczepionki na grypę to obecnie 51,56 zł. W przypadku refundacji 50% jej koszt spada do 25,78 zł.

Gdzie można się zaszczepić na grypę?

Obecnie szczepionkę przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych oraz aptekach. Trzeba podkreślić, że szczepienie w aptece jest możliwe tylko z receptą na szczepionkę otrzymaną od lekarza POZ. Warto też dodać, że kwalifikacji do szczepienia może dokonać nie tylko lekarza, ale też felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Badania kwalifikacyjna w przypadku osoby nieletniej może dokonać tylko lekarz. 

Nowe rozwiązania Ministerstwa Zdrowia zakresie szczepień na grypę

Wiceszef MZ mówił, że obecnie resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi, które ułatwią i przyspieszą szczepienie Polaków przeciw grypie. Jednym z nich jest pomysł, który sprawdził się w czasie pandemii Covid-19, czyli e-skierowanie na szczepienie na grypę dla wszystkich uprawnionych osób. E-skierowanie zastąpi receptę, którą obecnie musi wypisać lekarz. Po zniesieniu tradycyjnych recept każdy zainteresowany będzie mógł dostać preparat "z marszu" w aptece. W ten sposób przyspieszony zostanie proces zaszczepiania ludności. Resortowi zależy, aby nowe propozycje weszły w życie jak najszybciej.

Ministerstwo Zdrowia chce również wprowadzić obligatoryjne raportowanie szczepień obowiązkowych i zalecanych w tzw. e-karcie szczepień. Dzięki temu dostęp do szczepienia zostanie znacznie ułatwiony. Sami farmaceuci będą przechodzić kursy i szkolenia z badań kwalifikacyjnych do szczepienia oraz z podawania preparatu. Trwają też prace nad prawem, które pozwoli przekazywać aptekom środki publiczne za wykonywanie szczepienia przeciwko grypie. 

Ilu już zaszczepiono na grypę?

Z danych przedstawionych przez wiceszefa Ministerstwa Zdrowia, od 17 sierpnia tego roku do 2 grudnia 2022 r. zaszczepionych przeciw grypie zostało 646 tys. osób. Najwięcej ludzi zaszczepiło się w województwie mazowieckim, tj. 125 tys. Na dalszych miejscach są województwa: dolnośląskie, śląskie i wielkopolskie. Najwięcej zaszczepiło się osób powyżej 75 roku życia: kobiety 62 tys., mężczyzn 61 tys. Minister zaznaczył jednak, że obecnie jesteśmy świadkami wielkiego spadku zainteresowania szczepieniami. W zeszłym roku zaszczepionych już było ponad 855 tys. osób.

Sezon na grypę w Polsce

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa zazwyczaj  od października do początków maja. Szczepienia przeciw grypie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Najlepiej zaszczepić się przed czasem wzmożonych zachorowań, który w kraju przypada od stycznia do maja.