Torun i okolice - Ciechocinek

Historyczne baseny rekreacyjne w Ciechocinku. Czy w nowym sezonie turystycznym będzie można tam pływać?

2024-12-09 18:12

Baseny nieopodal ciechocińskich tężni powstały w 1932 roku. Znajdujący się w Ciechocinku kompleks był wówczas największym w Europie. Architektami obiektu byli Romuald Gutt oraz Aleksander Szniolis.

Wzloty i upadek obiektu

Z uroków tego miejsca przez całe dziesięciolecia chętnie korzystali mieszkańcy kurortu, kuracjusze oraz turyści. Co ciekawe, udział w otwarciu basenu wziął ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki.

Sytuacja zmieniła się w 2001 roku, kiedy to basen zamknięto z uwagi na zły stan techniczny. Od tego momentu teren zmieniał swoich właścicieli wielokrotnie.

Po raz pierwszy miało to miejsce w 2009 roku, gdy w posiadanie basenu wszedł prywatny właściciel, który wykupił grunt po dawnym basenie za 5 383 300 złotych. Wszystkie zawirowania sprawiły, że dziś „Mały Adriatyk” może odstraszać gości uzdrowiska.

Nakaz konserwatora zabytków

We wrześniu 2022 r. wojewódzki konserwator zabytków wydał nakaz przeprowadzenie prac związanych z rewaloryzacją i odbudową zabytku. Właściciel jednak odwołał się od tej decyzji, sprawa trafiła do II instancji i konserwator czeka obecnie na jej rozstrzygnięcie. Nie przeszkadza to w procedurze wywłaszczenia obiektu.

Basen a UNESCO

17 czerwca przy okazji obrad Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjęto uchwałę, w myśl której Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabezpieczył 15 milionów złotych na wykup terenu z basenem. Władze województwa zdecydowały się na odrestaurowanie terenów, gdzie przez lata działał popularny basen. Celem jest przywrócenie kompleksu w oryginalnej formie.

Ciechocinek ubiega się również o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 13 sierpnia, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu podpisano wniosek w sprawie wpisania ciechocińskiego zespołu solankowo-uzdrowiskowego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

- Nasza decyzja i moje osobiste zaangażowanie, a wręcz upór sprawią ostatecznie, że ta szala o przyznaniu światowego dziedzictwa Ciechocinkowi będzie przechylona na naszą korzyść. Wprowadzenie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów w sercu, których znajduje się właściwie dżungla, straszny przykład dewastacji - mówił marszałek Piotr Całbecki. 


 Historia ciechocińskiego basenu w pigułce

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy
  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie,z udziałem prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków
  • 2002 - zamknięto basen
  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

Archiwalne zdjęcia zamieszczone w galerii pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum cyfrowego.

Listen to "Być jedną z PIĘĆDZIESIĘCIU. Bożena o walce z RAKIEM piersi. SIŁA KOBIET" on Spreaker.