Brama Brandenburska Berlin 1945 rok

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Zrujnowany Berlin w 1945 roku

Rocznica zakończenia wojny

II wojna światowa. Kiedy i gdzie się skończyła? Znacie te fakty?

2023-05-11 9:46

II wojna światowa skończyła się w 1945 roku, to jest jasne. Czasami jednak zapominamy, że ten największy i najkrwawszy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny ma kilka dat końcowych. Jak to rozumieć? Wiele zależało od teatru działań wojskowych oraz kontekstu politycznego (sowieci i alianci). W niniejszym artykule wyjaśniamy wszystkie niejasności!

Kiedy skończyła się II wojna światowa?

Ostatecznie II wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 roku, kiedy to Japonia podpisała akt kapitulacji na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego USS "Missouri" w zatoce Tokijskiej. Jednak w Europie, wojna zakończyła się już wcześniej, 8 maja 1945 roku, kiedy to Niemcy skapitulowały bezwarunkowo przed aliantami. Ten dzień jest obchodzony jako Dzień Zwycięstwa w Europie. Dlaczego więc Rosjanie uznają 9 maja za koniec wojny?

Koniec wojny z perspektywy ZSRR/Rosji

Dla Związku Radzieckiego (ZSRR) koniec II wojny światowej miał miejsce 9 maja 1945 roku, kiedy to podpisano akt kapitulacji Niemiec w Berlinie. Ten dzień jest obchodzony jako Dzień Zwycięstwa w Rosji i innych państwach byłego ZSRR. Warto jednak zaznaczyć, że walki na wschodnim froncie trwały jeszcze przez kilka dni po podpisaniu aktu kapitulacji w Berlinie, aż do momentu, gdy ostatnie oddziały niemieckie w Czechosłowacji poddały się Armii Czerwonej 11 maja 1945 roku.

Tu warto dodać, że na Pacyfiku na licznych wyspach w dżunglach przez wiele lat pozostawali zagubieni i ukryci japońscy żołnierze. Wielu wychodziło z kryjówek jeszcze w latach 70. XX wieku.

Dlaczego ZSRR przyjęło kapitulację Niemiec 9, a nie 8 maja 1945 roku?

Podpisanie aktu kapitulacji Niemiec miało miejsce w Berlinie 8 maja 1945 roku o godzinie 23:01 czasu środkowoeuropejskiego. Jednak w Związku Radzieckim decyzja o uznaniu 9 maja za dzień zakończenia wojny wynikała z faktu, że tamtejsze władze uznały, iż podpisanie kapitulacji przez niemieckie władze wojskowe w Reims we Francji dzień wcześniej (7 maja) było tylko częściowym rozwiązaniem konfliktu, ponieważ nie obejmowało wszystkich sił zbrojnych III Rzeszy, w tym m.in. tzw. Grupy Armii "Północ" w okolicach Lübeck (Lubeka), które były okrążone przez Armię Czerwoną. Rosjanie ze względu na skrajne wyczerpanie nie chcieli już niszczyć kolejnego niemieckiego zgrupowania armijnego, które byłoby wielce kosztowne.

ZSRR zdecydował się więc na ustanowienie daty 9 maja jako Dnia Zwycięstwa, co miało symboliczne znaczenie dla radzieckiej propagandy i umożliwiło przeprowadzenie uroczystości i defilady wojskowej na Czerwonym Placu w Moskwie, która miała miejsce 24 czerwca 1945 roku. 9 maja 1945 roku został oficjalnie uznany przez władze radzieckie za dzień zakończenia wojny i jest obchodzony jako Dzień Zwycięstwa w Rosji i innych krajach byłego ZSRR.