O piekle kobiet w Teatrze Horzycy

i

Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA O "piekle kobiet" w Teatrze Horzycy

"Jak skończyć z piekłem kobiet?". Teatr Horzycy w Toruniu zaprasza na spektakl i dyskusję online

2020-11-12 23:35

Połączenie tekstu sprzed 90 lat i współczesnych protestów na wideo spektaklu w Teatrze Horzycy. To już w piątkowy wieczór, 13 listopada. Natomiast po weekendzie ciąg dalszy dyskusji w temacie "Teatr a (s)prawa kobiet". Oba wydarzenia będzie można śledzić w Internecie.

Scena Horzycy nie przechodzi obojętnie obok protestów kobiet. Reżyserka i teatrolożka młodego pokolenia - Aleksandra Skorupa, zabrała się za połączenie perspektywy współczesnych strajków i postulatów prosto z ulicy z esejem Tadeusza Boya-Żeleńskiego z początku lat 30. ubiegłego wieku "Jak skończyć z piekłem kobiet?". Pod tym samym tytułem widzowie zobaczą wideo spektakl na profilu FB Teatru Horzycy, w piątek 13 listopada o godzinie 19.00.

Tutaj historia miesza się z teraźniejszością, a tytułowe piekło wydaje się być coraz bliżej nas. Czy jesteśmy w stanie owo piekło ujarzmić?

Wystąpią: Łukasz Ignasiński, Maria Kierzkowska, Anna Magalska, Tomasz Mycan, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Maciej Raniszewski, Joanna Rozkosz. Za zdjęcia i montaż odpowiedzialny jest Tomasz Schaefer.

Esej "Jak skończyć z piekłem kobiet?" nosi podtytuł "Świadome macierzyństwo". Boy-Żeleński zwracał w nim uwagę na prawa kobiet, potrzebę tworzenia dla nich poradni, wprowadzenia edukacji seksualnej, itp. Wraz z feministką i publicystką Ireną Krzywicką założyli w Warszawie pierwszą w Polsce przychodnię świadomego macierzyństwa z darmową opieką i poradą lekarską. W tamtych czasach powszechne było podziemie aborcyjne, z praktykami szkodzącymi zdrowiu i życiu kobiet, zwłaszcza z tzw. nizin społecznych.

Natomiast w przyszłym tygodniu odbędzie się dyskusja otwarta "Teatr a (s)prawa kobiet". Organizatorzy mnożą pytania:

Czy Teatr może/powinien zabierać głos, kiedy kobiety strajkują w obronie swoich praw? Jak teatr może reagować na bieżące wydarzenia - jako dziedzina sztuki i jako instytucja? Jaka może lub powinna być rola teatru, kiedy w grę wchodzą prawa kobiet.

Dyskusja będzie transmitowana na żywo we wtorek 17 listopada o godzinie 20.30 na stronie na Facebooku Teatru Horzycy. Wezmą udział między innymi: Beata Banasik, Andrzej Churski, Lena Frankiewicz, Maria Mazurkiewicz, Paweł Paszta, Marzenna Wiśniewska.

Nocne protesty kobiet na ulicach Warszawy

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?