System komunikacji miejskiej w Toruniu do przebudowy
Zadanie zaplanowane przez miasto na lata 2025–2026 ma na celu modernizację istniejącej infrastruktury transportowej oraz jej dostosowanie do dynamicznie zmieniających się potrzeb mieszkańców Torunia i okolicznych gmin. Dodajmy też, że od kilku miesięcy toruńska komunikacja była często krytykowana przez samych mieszkańców, jako niewydolna, droga i zawodna. Czy to się zmieni? W sprawie przeprojektowania komunikacji w naszym mieście głos zabrał włodarz grodu Kopernika.
- Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla MOFT, przyjęty w listopadzie 2023 roku, wskazuje na konieczność dalszego rozwoju systemów transportowych w regionie, a także na poprawę dostępności i jakości usług transportowych. Priorytetem dla nas jest stworzenie systemu, który będzie atrakcyjny i dostępny dla każdego mieszkańca, a także stanie się podstawą transportu w naszym mieście oraz usprawni komunikację w ramach Metropolii Toruńskiej – poinformował prezydent Torunia Paweł Gulewski.
W tej palącej sprawie głos zabrał też rzecznik prezydenta Torunia.
- Chcemy, aby nowy model komunikacji był dostępny dla każdego mieszkańca i stał się przede wszystkim podstawą siatki połączeń, nie tylko w samym Torunia, ale też w ramach metropolii toruńskiej. Samo postępowanie zawiera audyt istniejącej infrastruktury. Oczywiście na bieżąco monitorujemy sygnały, które napływają do Urzędu Miasta Torunia - mówił Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta.
Co dokładnie zakłada audyt?
Audyt, który stanowi podstawowy element prac, obejmie analizę m.in.:
- częstotliwości połączeń,
- czasu przejazdu autobusem/tramwajem w porównaniu do transportu samochodowego,
- lokalizację przystanków oraz ich dostępności.
Kluczowym elementem projektu będzie również analiza dostępności i bezpieczeństwa dojścia do przystanków – także tych położonych poza granicami administracyjnymi Torunia – a także ocena funkcjonalności samej infrastruktury przystankowej i stopnia, w jakim obecny rozkład jazdy odpowiada rzeczywistym potrzebom mieszkańców.
Cały harmonogram działań
- badania popytu: w okresie od 2 października do 30 listopada 2025 r. przeprowadzone zostaną badania napełnień na liniach autobusowych i tramwajowych, w celu dostosowania oferty transportowej do rzeczywistych potrzeb mieszkańców,
- opracowanie dokumentu: na podstawie przeprowadzonych analiz, do 31 marca 2026 r. zostanie opracowana propozycja docelowego układu tras,
- konsultacje i opracowanie dokumentu końcowego: po konsultacjach społecznych, finalna wersja dokumentu, zawierająca szczegółowy plan transportowy, zostanie przekazana do 30 czerwca 2026 r.,
- wdrożenie rozwiązań jest planowane z początkiem 2027 roku.
Przypomnijmy więc. Audyt ma być wykonany od 2 października do 30 listopada. Na obecnie miasto poszukuje firmy, która podejmie się tego zadania.