Toruń i okolice - Ciechocinek

Zabytkowe baseny w Ciechocinku. Rozmowa z burmistrzem, Jarosławem Jucewiczem

2024-10-31 7:50

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku został oddany do użytku w 1932 roku. Został zaprojektowany przez Romualda Gutta i Aleksandra Szniolista. W uroczystym otwarciu wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.

Wsparcie samorządu

17 czerwca przy okazji obrad Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjęto uchwałę, w myśl której Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabezpieczył 15 milionów złotych na wykup terenu z basenem. Władze województwa zdecydowały się na odrestaurowanie terenów, gdzie przez lata działał popularny basen. Celem jest przywrócenie kompleksu w oryginalnej formie.

O ciechocińskim basenie pisaliśmy także we wcześniejszym artykule

Rozmowa z burmistrzem

O perspektywach rewitalizacji zabytkowego ciechocińskiego basenu rozmawialiśmy z burmistrzem Ciechocinka, Jarosławem Jucewiczem.

Grzegorz Adamczewski -  Panie burmistrzu, czy jest szansa, że w końcu ruszy z miejsca remont tychże basenów i przywrócenie ich do pierwotnego stanu, bo tak zakładają plany? Wiem, że zarówno Marszałek Całbecki, jak i wiele osób z Urzędu Marszałkowskiego popiera tę odbudowę.

Jarosław Jucewicz - Cieszymy się, że mamy takie wsparcie, bo ono faktycznie jest. Obserwujemy również działania Urzędu Marszałkowskiego, czyli podjęcie uchwały intencyjnej, która miała miejsce odnośnie wyrażenia zgody na wykupienie tego właśnie basenu termalno-solankowego między tężniami. Obecnie trwają rozmowy z właścicielem w sprawie możliwości odkupienia tego terenu. Następnym krokiem będzie przywrócenie basenu do stanu sprzed jego zamknięcia.

Jako miasto Ciechocinek zabezpieczamy w naszej strategii środki, które mogą posłużyć na odbudowanie tego basenu. Dzisiaj jeszcze trudno nam powiedzieć w jakim zakresie ta rewitalizacja się odbędzie i ile to będzie kosztowało. Wiemy jednak, że to duże wyzwanie.

- Jak pan myśli, ile może potrwać rewitalizacja tego basenu, tak by w końcu można było się w nim kąpać?

- Ja bym założył około 5 lat i to, jak mniemam jest termin optymistyczny. Wszystko zależy od tego, jakie dokumenty zostaną przekazane nowemu właścicielowi, więc cała procedura pozwolenia na budowę pewnie będzie pewnie trochę trwała i tutaj może to być około roku, w zależności od tego, czy dokumenty zostaną od pana konserwatora, czy od właściciela przekazane. Najważniejsze, że decyzje już zapadły, więc teraz powinno już pójść łatwiej.

Listen on Spreaker.