Remont zabytkowej kamienicy rozpoczął się w 2020 r. i obejmował prace budowlano-konstruktorskie w tym wzmocnienie konstrukcji budynku, elewacyjne, dekarskie, termomodernizację oraz budowę instalacji wewnętrznych. Budynek został wyposażony w windę, która pozytywnie przeszła pierwsze testy. W ramach zagospodarowania terenu powstaną także miejsca postojowe i chodniki. Zagospodarowana zostanie też zieleń wokół budynku. Warto dodać, że na swoje miejsce wrócił zrekonstruowany witraż, który znajdował się przy Bydgoskiej 50. Zachowana została też istniejąca stolarka drzwiowa.
Gruntowny remont
W ostatnim czasie trwały prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznych, niskoprądowych oraz wentylacji mechanicznej. Ponadto prace budowlane i konserwatorskie wewnątrz budynku, m.in. okładziny, sztukaterie ścian, sufitów, montaż podłóg drewnianych. Natomiast na zewnątrz prace związane z wykonaniem zagospodarowania terenu m.in. ciągów pieszych i jezdnych.
Wiele funkcji
Po remoncie kamienica będzie wykorzystywana przez Toruńską Agendę Kulturalną oraz Toruńskie Centrum Usług Społecznych. TAK w budynku znajdującym się pod numerem 50 utworzy Kulturalny Hub. Będzie to nowoczesne, atrakcyjne dla turystów i mieszkańców centrum kulturalne, oferujące szeroki zakres wydarzeń - od dużych imprez międzynarodowych, poprzez liczne mniejsze wydarzenia, aż po ofertę lokalną, skierowaną do mieszkańców dzielnicy.
Z kolei TCUS w ramach projektu REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, w poddziałaniu 6.4.1 Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonalnych w ramach ZIT, o wartości 13 063 741,01zł, z kwotą dofinansowania 10 511 560,00zł, przewiduje powstanie w remontowanym budynku dwóch nowych form wsparcia mieszkańców Gminy Miasta Toruń.
Dom dzienny
Pierwszą z tych form będzie Dzienny Dom Senior+ dla 30 seniorów, skierowany do osób nieaktywnych zawodowo powyżej 60. roku życia. Oferta domu będzie obejmować wsparcie w obszarze rekreacyjnym, kulturalnym, edukacyjnym, terapeutycznym, dostosowaną do potrzeb lokalnej społeczności.
Drugą formą będzie Zakład Aktywności Zawodowej, który będzie oferował działania z zakresu rehabilitacji zawodowej oraz społecznej dla osób niepełnosprawnych ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (u których stwierdzono autyzm, chorobę psychiczną lub upośledzenie umysłowe). Zakład, będzie realizował swoje funkcje poprzez zapewnienie pracy oraz proces przygotowawczy do aktywnego funkcjonowania w otoczeniu. Zakład przyjmie gastronomiczno – hotelarski profil działania. W tym celu, w remontowanym budynku na parterze powstanie kawiarnia, natomiast na wyższych kondygnacjach zlokalizowany zostanie hostel. Utworzenie tak solidnego zaplecza kompleksowo wspierającego mieszkańców z różnymi potrzebami pozwoli na uzyskanie ożywienia społeczno-gospodarcze Gminy Miasta Toruń, w tym szczególnie dzielnicy Bydgoskie Przedmieście.
Fot. Agnieszka Bielecka