Toruń

i

Autor: M.Witt-Ratowska

Turystyka

Koalicja Ruchów Miejskich. Chcą ożywić turystycznie Bydgoskie Przedmieście!

2024-03-17 16:49

Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Ruchów Miejskich, który kandyduje do Rady Miasta Torunia, chce ożywić turystycznie Bydgoskie Przedmieście. W niedzielę KWW zorganizował spacer społeczny po tej dzielnicy, który prowadziła autorka wielu książek o mieście, regionalistka i znawczyni historii Katarzyna Kluczwajd.

Postulują otwarcie Bydgoskiego Przedmieścia na turystykę

Kandydatką Koalicji Ruchów Miejskich na prezydentkę Torunia jest Magdalena Noga. To jedyna kobieta w wyścigu o ten urząd w mieście, do którego zgłosiło się ośmioro kandydatów. Noga uczestniczyła w niedzielę w spacerze społecznym, który poprzedził krótki briefing dla mediów. Kandydatka podkreślała, że KRM korzysta z każdej okazji bycia z ludźmi, wsłuchiwania się w ich głos. Takie spacery będą organizowane w kolejnych miejscach, a ten po Bydgoskim Przedmieściu był inauguracyjnym.

Sylwester Jankowski, "jedynka" Koalicji Ruchów Miejskich do Rady Miasta w okręgu nr 2, mówił w niedzielę, że ideą jest spotykanie się z mieszkańcami w ich naturalnym środowisku - "w miejscu, w którym żyją, w którym my na co dzień żyjemy, rozmawiamy, walczymy o różne wspólne rzeczy".

Zdaniem Nadii Zielińskiej, która kandyduje w okręgu nr 2 z miejsca drugiego, takie spacery są doskonałą okazją do poznania dzielnicy, jej historii. "Dziś wszyscy mogli posłuchać znakomitej przewodniczki Katarzyny Kluczwajd (kandydatka Ruchów Miejskich do Rady Miasta z okręgu nr 4 - PAP), która jest skarbnicą wiedzy o naszym mieście" - powiedziała Zielińska.

"Jednym z naszych postulatów jest to, aby Bydgoskie Przedmieście było dzielnicą tętniącą turystycznie. Wszyscy chodzą na Starówkę, a Bydgoskie Przedmieście jest przepiękne, a wielu przyjeżdżających do Torunia o tym nie wie. Można w tej dzielnicy napędzić turystykę" - podkreśliła Agata Chyżewska-Pawlikowska, kandydatka do Rady Miasta z ostatniego miejsca na liście KRM w okręgu nr 2.

Historyczna dzielnica pełna zabytków

Kluczwajd podkreśliła, że w trakcie takiego spaceru poznaje się "przeszłości i dzisiejszość". W jej ocenie zawsze warto poznawać swoją dzielnicę, swoje miasto. Autorka wielu książek o Toruniu dodała, że na Bydgoskim są ciekawe, przeróżne historie dotyczące codzienności, ludzi tworzących budynki, prowadzących warsztaty, zakłady, będących patronami prywatnych ulic.

"Fenomen historyczny Bydgoskiego Przedmieścia polega na tym, że ma ono plan urbanistyczny z 1889 roku, czyli dosyć wcześnie. Zostało wpisane w siatkę ulic pierwszej, drugiej, trzeciej linii, które dopiero w latach 90. XIX wieku zyskały nazwy. Pierwsza linia to dzisiejsza ul. Bydgoska. Dzięki inicjatywie społeczników to przedmieście jest wpisane do rejestru zabytków. Nie bez problemów się to odbyło. Zostało jednak wpisane - głównie z uwagi na walory urbanistyczne" - wyjaśniła Kluczwajd.

KRM chce zrównoważonego rozwoju wszystkich dzielnic miasta, inwestycji blisko człowieka, wsłuchiwania się w głos mieszkańców, dbałości o zieleń i zabytkową tkankę Starówki, Bydgoskiego Przedmieścia, Jakubskiego Przedmieścia, Chełmionki czy Podgórza. Kolejny spacer społeczny odbędzie się w następny weekend właśnie na Podgórzu.