Średniowieczny topór bojowy

i

Autor: Weles

Historia i archeologia

Kolejne niesamowite znalezisko poszukiwaczy amatorów. Znaleźli średniowieczny topór!

2024-03-05 7:18

Grupa historyczno-eksploracyjna "Weles" dokonała niecodziennego znaleziska w gminie Wielka Nieszawka. W lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo odkryto średniowieczny topór bojowy. To niesamowite znalezisko, które teraz zostanie poddane specjalistycznym badaniom.

Czekał na swoje odkrycie

Poszukiwacze znaleźli świetnie zachowany żelazny element średniowiecznego uzbrojenia, który spoczywał spokojnie zaledwie około 20 centymetrów pod ziemią.

Normalny dzień

- To był zwyczajny, słoneczny dzień, kolejny raz przeczesywaliśmy lasy w Nadleśnictwie Cierpiszewo. Jednak nie ma miejsc przeszukanych. Na samym początku eskapady znaleziska nie robiły furory, głównie były to stare druty, czy sidła, ale nagle znaleźliśmy dziwną, nietypową siekierę. – znajdujemy relację na profilu w mediach społecznościowych grupy Weles. – Krótkie spojrzenie i … topór średniowieczny.

Stara rzecz a cieszy

Topór z „brodą” najprawdopodobniej pochodzi jeszcze z wczesnego średniowiecza. Takie topory były szczególnie popularne w obszarze słowiańszczyzny w X-XII wieku, jednak zakres ich występowania wybiegał również poza te tereny. Posiada on osadę zaopatrzoną w wąsy oraz kapturek. Niektórzy uważają, że toporek wywodzi się od siekier o szerokim ostrzu, których początki sięgały okresu rzymskiego.

Podnoszą na duchu

Ważna jest dla nas świadomość, że nasze działania pomagają w odnalezieniu tak wyjątkowych artefaktów i zabytków, podnoszą poziom wiedzy historyczno-archeologicznej o dawnych epokach oraz podnoszą na duchu i dają zwyczajnego kopa do dalszego rozwoju – informuje grupa Weles. – Mam nadzieję, że kiedyś zobaczymy ten skarb w jakimś muzeum z napisem: „Znalazca Bartek Rogoziński, Grupa Weles”.