Niektórzy dekorują groby bliskich już przed 1 listopada, aby uniknąć tłumów i zastawionych parkingów. Większość jednak tradycyjnie udaje się na cmentarze we Wszystkich Świętych albo w Dzień Zaduszny. Tego dnia dekorujemy mogiły ładnymi, odświętnymi wieńcami, kwiatami i „lepszymi” zniczami. Wszystkie te rzeczy stanowią łup dla złodziei, którzy pojawiają się cały rok, jednak w Święto Zmarłych są bardziej aktywni. Dodajmy, że złodzieje kradną także inne przedmioty o pewnej wartości, np. narzędzia, często chowane w ławeczkach, dekoracje pomnikowe i detale (np. figurki aniołków, ozdobne krzyże, zdobne elementy roślinne itp.).
Oczywiście dzień 1 listopada to też gratka dla tzw. złodziei kieszonkowców. Tłumy ludzi na cmentarzach, ścisk, wąskie alejki i przejścia między grobami stwarzają idealne warunki dla „szybkich rąk”. Kieszonkowcy kradną przede wszystkim portfele z gotówką oraz kartami płatniczymi, kluczyki do aut, dokumenty (opcja szybkiego kredytu), saszetki męskie, damskie torebki itd.
Czy w Toruniu dochodziło ostatnio do kradzieży na cmentarzach? Spytaliśmy o to policję.
W ostatnim czasie (sprawdzałem od 1 września 2022 roku) nie zarejestrowano w KMP Toruń żadnych postępowań prowadzonych pod kątem art. 262 par. 2 kodeksu karnego (ograbienie nagrobka). Za to przestępstwo może grozić do 8 lat więzienia. Niezależnie od tego, szczególnie w okresie Święta Zmarłych intensyfikujemy działania w okolicach cmentarzy, by zapobiegać tego typu zdarzeniom – poinformował asp. Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy KMP w Toruniu.
Policja nie notuje w ostatnich miesiącach wzrostu liczby kradzieży na cmentarzach. Ogólnie problem ten nie jest już tak nagminny, jak dawniej. Dzisiaj często kradzieże na nekropoliach mają charakter wybryków chuligańskich i bezmyślnych dewastacji. Ich sprawcami są najczęściej ludzie młodzi, bez odpowiedniej opieki rodzicielskiej.
Jak się dowiedzieliśmy, problem okradania cmentarzy w Toruniu został w znacznym stopniu ukrócony. Informacji na ten temat udzieliła nam Straż Miejska.
Strażnicy Miejscy odbywali i odbywają patrole nocne. Proceder ten udało się w znacznym stopniu ukrócić. Kontrole są również realizowane oczywiście w godzinach dziennych, bo złodzieje nie grasują tylko i wyłącznie w godzinach nocnych. Są nasilone działania zarówno patroli samodzielnych, jak i patroli wspólnych z funkcjonariuszami Policji oraz Służbą Celno-Skarbową – informował Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu.
Złodziejstwo na cmentarzach udało się znacznie ograniczyć dzięki działaniom służb porządkowych. Być może polepszenie ogólnego standardu życia Polaków sprawiło, że wiele osób przestało dokonywać tego typu kradzieży.
Warto jednak pamiętać, aby się zabezpieczyć przed wyjazdem na groby. Pamiętajmy o zamknięciu okien oraz drzwi w domach, szczególnie gdy planujemy dłuższy wyjazd. Zwracajmy uwagę na podejrzane zachowanie na osiedlach mieszkaniowych i klatkach schodowych (szczególnie osób obcych, niewidywanych w tym miejscu). Zapinajmy dobrze torby, torebki, saszetki itp. Warto też nie tracić z oczu innych cennych przedmiotów.