Czy łosie są groźne?
Łosie to bardzo ciekawskie zwierzęta. Nie boją się ludzi, dla tego nie uciekają, gdy widzą człowieka. Łosie nie atakują ludzi bez powodu i najczęściej nie zachowują się agresywnie. Wykazują się pewną nerwowością, dopiero gdy coś je przestraszy lub im zagraża (wilki). Ze względu na ciekawski charakter łosie potrafią wyjść na drogę i obserwować kierowców, tamując tym samym ruch samochodowy. Nie należy trąbić na łosia, lepiej powoli go objechać lub poczekać aż pójdzie dalej. Specjaliści twierdzą, że do dróg może przyciągać je sól, którą lubią lizać. Dodatkowo upodobały sobie większe zarośla, które często okalają drogi. W czasie spotkania z łosiem najlepiej go nie zaczepiać i nie drażnić. Najczęściej spokojnie odchodzą w swoim kierunku.
Co przyciąga łosie?
Łosie przychodzą do miast i wsi z kilku banalnych powodów. Często w okresie jesienno-zimowym poszukują pożywienia, którego ludzie mają dużo. Można wtedy spotkać łosia przeglądającego kontenery na śmieci. Bywa też tak, że wabią je owoce w sadach i ogrodach. Łosie uwielbiają sól, nawet taką, którą posypuje się ulice. Potrafią przez dłuższą chwilę stać w jednym miejscu i lizać posypane chodniki lub jezdnie. Należy też pamiętać, że łosie mają swoje naturalne szlaki migracyjne, które często przecinają się z ruchliwymi drogami i zabudowaniami.
Ulubione środowisko łosi?
Łosie jako dość duże zwierzęta są przystosowane do wędrówek po lasach i mokradłach. Potrafią forsować rzeki, płytkie jeziorka oraz bagna. Łoś całkiem nieźle pływa, radzi sobie dzięki długim kończynom. Lubią gęste lasy i zarośla. W Polsce idealnym miejscem dla rozwoju i życia łosi jest dolina Biebrzy. Wykształcił się tam nawet specjalny typ łosia, unikatowy na skalę światową.