Słodycze

i

Autor: Freepik Jakie słodycze odpowiednie dla dzieci?

Ciekawostka

Które słodycze nie szkodzą dzieciom w czasie dorastania? Podpowiadamy!

2024-03-21 12:58

Każdy wie, jak bardzo dzieci lubią słodycze – czasami ta miłość zostaje z nami na całe życie! Lekarze i dietetycy ostrzegają rodziców przed nadmiernym spożyciem słodyczy. Główne zagrożenia to cukier oraz konserwanty. My sprawdziliśmy jednak, czy są słodycze, które nie szkodzą dzieciom.

Cukier w diecie dziecka

Lekarze i specjaliści żywieniowi mówią jasno – dziecko nie powinno jeść więcej niż 20 g cukru (sacharozy) na dobę. Mówiąc obrazowo, wychodzą dwie łyżki zwykłego cukru. Ilość tą mogą dostarczyć spożywane w ciągu dnia posiłki, zwłaszcza gdy dziecko je sporo owoców. Największym dostarczycielem cukru obok owoców i słodyczy są oczywiście dosładzane soki i nektary owocowe (napoje słodzone są przyczyną otyłości).

Jak ograniczyć cukier?

Wystarczy opamiętać o kilku prostych zasadach, które najlepiej zmienić w nawyk, oto one:

  1. Wykluczyć lub ograniczyć spożycie słodyczy pełnych stabilizatorów saku, konserwantów oraz sztucznych barwników (drażetki, żelki, lizaki, kolorowe cukierki, pianki, batony itp.),
  2. Najlepiej nie podawać dziecku przed spaniem słodzonych napojów,
  3. Unikajmy utwardzanego tłuszczu roślinnego (szczególnie szkodliwy dla małych dzieci). O jego obecności można dowiedzieć się z lektury etykietki. Składnik ten występuje często w produktach czekoladopodobnych, gdzie tłuszcz kakaowy jest zastępowany przez tłuszcz innych roślin,
  4. Nie wolno traktować słodyczy jak nagrody, to najłatwiejsza droga do uzależnienia,
  5. Aktywność fizyczną i wspólny czas stawiać zawsze ponad wypadami na lody czy cukierni.

Zdrowe słodycze dla dzieci. Które wybierać?

Wśród wszystkich słodyczy najzdrowsza jest czekolada (musi być zawsze wysoka zawartość kakao). Czekolada jest bogata w witaminy i inne substancje pozytywnie wpływające na człowieka. Zawiera: żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, węglowodany, błonnik, liczne witaminy m.in. B, A i E. Najlepiej wybierać czekolady bez nadzienia oraz pomijać białą czekoladę, która jest bardzo kaloryczna.

Odpowiednie dla dzieci są także różnego rodzaju sezamki (bez polewy karmelowej, najlepsze tylko sprasowane), batoniki muesli z ziarnami i suszonymi owocami. Dobrym połączeniem są też otręby, owoce i mleko/jogurt naturalny (idealne na śniadanie).

Ciekawym rozwiązaniem mogą też być rozmaite orzechy polane dobrej jakości czekoladą (ciemną).

Jeśli chodzi o zdrowe słodycze, to nie wolno zapominać o domowych wypiekach. Można wtedy samemu dobrać zdrowe składniki, zmniejszyć ilość cukru oraz tłuszczy. W tym wypadku nie używajmy m.in. galaretki, tłustych polew, bezy, sztucznych i zagłodzonych ozdóbek i posypek na ciasta itp.

Alternatywa: domowe słodycze

W domu można śmiało przygotować kilka opcji słodyczy:

  1. Chrupki z owoców – pokrojone plasterki jabłek czy gruszek opiekamy w piekarniku,
  2. Domowe galaretki – łączymy sok wyciśnięty z owoców z żelatyną,
  3. Bakalie w miodzie, to zawsze świetna możliwość, efekt jest kolorowy i słodki (miód jest zdrowy),
  4. Suszone owoce,
  5. Mus owocowy,
  6. Lody naturalne – zamrażamy sok wyciśnięty z owoców, jogurt itp.